Apple'ın Yeni Programlama Dili Swift Tanıtıldı

Apple'ın Yeni Programlama Dili Swift Tanıtıldı

Apple, geliştirici konferansında iOS ve OS X uygulamalar için yeni geliştirme dili Swift'i tanıttı. Apple'ın cihazları için uygulama geliştiren binlerce geliştirici artık bu dil ile tanışacak. Swift ile klasik programlama diline modern bir dokunuş geliyor.

Apple'ın her yıl düzenlenen World Wide Developer Conference (WWDF) ekinliğinin bu seneki ayağı hem geliştiriciler hem de son kullanıcılar için bol sürprizli geçti. Uygulama geliştirmede kullandığı dili yeni geliştirdiği Swift'e geçiren Apple, Objective-C'den henüz tamamen vazgeçmiş değil. Tanıtımı gerçekleştiren Müdür Yardımcısı Craig Federighi, iki dilin aynı uygulamada kullanılabileceğini belirtti.

Swift'in öne çıkarılan özelliklerinden biri, daha az kodlama yaparak uygulamaları daha hızlı çalıştırmaya olanak sağlaması. Yıllardır geliştirilmeye devam eden ve sonunda toplulukla paylaşılan Swift, öğrenilmesini kolaylaştırmak adına etkileşimli bir kitapla sunuluyor. Objective-C'nin faydalı yerlerinin alınıp daha iyi bir söz dizimi (syntax) ile aktarıldığı belirtilen Swift, 20 yıllık bir dile göre daha modern ögelerle birleştirilerek yazmayı daha doğal ve kolay hale getirmiş. Yazılan her satırda sonucu anında gösteren etkileşimli bir kodlama alanına sahip yeni dil, grafikler ve animasyonlarla zenginleştirilmiş.

Swift bugünden itibaren geliştiricilerin kullanımına sunuldu. Fakat geliştirilen uygulamalar iOS 8 ve OS X Yosemite'in sonbaharda piyasaya sürülmesine kadar bekleyecek. Sağlıktan 3D oyuna kadar her tür uygulamanın kolaylıkla geliştirilmesini sağlayan yapısı ve araçlarıyla geliştiriciyi tavlamayı amaçladığını söyleyen Apple'ın tanıtımı ardından, salondaki en çok alkışı alan Swift şimdiden eleştirilmeye başlandı. Bunca geliştiricinin bir gecede plan değiştirmesine sebep olunduğu, sadece yenilik yapmış olmak adına bu dilin geliştirildiği yorumları gelirken, memnun olduklarını belirten geliştiriciler de Twitter'da tanıtımdan bu yana Apple'a övgüler yağdırıyor. Ne kadar memnun edici olduğunu, tanıtım kitapçığını inceleyen ve dili kullanan geliştiricilerin yorumları gösterecek.

OS X Yosemite WWDC 2014'te Tanıtıldı

iOS 8 WWDC 2014'te Tanıtıldı

YORUMLAR