Artık Yeni Bilgisayarlarda Sadece Windows 10 Yüklü Olacak

Artık Yeni Bilgisayarlarda Sadece Windows 10 Yüklü Olacak

Microsoft ile ortaklaşa çalışan bilgisayar üreticileri, Kasım ayıyla birlikte ürettikleri cihazlara sadece Windows 10 yükleyecekler. Yani yeni üretilen bir bilgisayarda Windows 7 ya da Windows 8 bulmanız imkansız olacak.

31 Ekim tarihinden sonra üretilen herhangi bir bilgisayarda eski Windows sürümleri kullanılamayacak. Ancak bu piyasada eski sürümleri kullanan bilgisayarlar bulamayacağınız anlamına da gelmiyor. Halihazırda mağazalarda sergilenen ve eski sürümleri kullanan bilgisayarlar, bu sürümlerle satılmayaca devam edilecekler. Ancak 1 Kasım itibariyle satılmaya başlanan her bilgisayar Windows 10 kullanmak durumunda kalacak.

Yine de bu zorunluluk sadece üreticiler için geçerli. Lenovo, Asus, Dell gibi üreticiler ürünlerine Windows 10 yüklemek durumunda olsalar da kullanıcılar bunları kullanmak zorunda kalmayacaklar. Satın aldığınız bilgisayarlar Windows 10 olsa bile eski sürümlere, yani Windows 7 ve Windows 8.1'e dönme şansı kullanıcıya sunulacak ve istenirse bu sürümlere geri yükleme yapılabilecek.

Windows 7 ve Windows 8.1 Desteği Ne Zaman Bitecek?

Eski sürümlere sahip bilgisayar kullananlar ise destek almaya devam edecekler. Microsoft'un ortağı olan üreticilerden eski sürümlere sahip bilgisayar almış olanlar, üreticileri ve Microsoft tarafından desteklenmeye devam edecekler. Windows 7 kullananlar 14 Ocak 2020, Windows 8 kullananlar da 10 Ocak 2023 tarihine kadar güncelleme ve destek almaya devam edecekler. Bu tarihten sonra eğer yeni bir Windows işletim sistemi çıkmamış olursa, sadece Windows 10 desteklenecek.

Bedava Güncelleme Bitti, Windows 10 Artık Pahalı Bir İşletim Sistemi

Microsoft Korsan Windows Kullananları Evlerinde Buluyor ve Dava Açıyor

Microsoft Windows 7 ve 8.1 İçin Skylake CPU Desteğini Uzattı

YORUMLAR