Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Google’ı Çok Fena Köşeye Sıkıştırdı

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Google’ı Çok Fena Köşeye Sıkıştırdı

Yaklaşık bir senedir süregelen Google Android tekelleşme davasında önemli bir gelişme var. Avrupa Komisyonu Google’ı tekelleşme karşıtı kuralları resmen ihlal ettiğini kayıt altına aldı. Böylece iddialar suçlamaya dönüşmüş oldular. 

Geçen sene Avrupa Birliği Komisyonu Android hakkında tekelcilik suçlaması ile ilintili bir soruşturma başlatmıştı. Komisyon, Google ve Android’in Avrupa’da piyasaları ele geçirmeye çalıştığını iddia ediyordu. Bu iddiaya dayanarak başlatılan soruşturma da dönüm noktasına gelindi.

Google tekelcilik davası nedir?

Avrupa Birliği Komisyonu, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia ediyordu. Bu iddianın tarihi 15 Nisan 2015’e kadar uzanıyor. AB Komisyonu Google’ın Android üzerinde bu çeşit pazar payı düşüren ve rekabeti zorlaştıran uygulamalar için geliştiricilere 7 milyar dolar para ödediğini de araştırıyordu. Özellikle turizm ve elektronik sektöründe Google’ın Android için geliştirdiği uygulamaların çok uluslu tekelcilik anlayışını desteklediği, bazı uygulamaların potansiyel müşterilere seçme şansı tanımadığı ve bilinçli yönlendirme yapıldığı iddianın ana sebeplerinden bazılarıydı.

Tekelcilik davasının soçları neler olabilir?

Geçtiğimiz hafta Avrupa Rekabet Komisyonu yetkilileri, akıllı telefon üreten firmaların Google arama motoru ve internet kullanma uygulaması Chrome’un söz konusu cihazlara önceden yüklenerek, internet devinin diğer yazılım üreten şirketlere karşı haksız rekabete yol açtığını tespit etti. Yani Google bloatware’leri (telefonla yüklü gelen yazılımlar) rekabet kurumunun öncelikli olarak araştırdığı ve suçlu bulunduğu uygulamalar oldular. Böylece iddialar artık bir antitröst davasına dönüşmüş oldular.

Bu kararla beraber dünyanın en değerli şirketi olan Google, milyarlarca Euro ceza ödeyip tüm Android işletim sistemi iş akışını değiştirmekle karşı karşıya kalabilir. Dünyada kullanılan mobil telefonların yüzde 80’ninden fazlasının Android kullandığını düşünecek olursak, bu değişim Google için son derece sancılı bir dönem olkacak gibi görünüyor.

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

YORUMLAR