Bebek Kamerası Hacklenen Bir Ailenin Tüm Kişisel Bilgileri İnternete Sızdı

Bebek Kamerası Hacklenen Bir Ailenin Tüm Kişisel Bilgileri İnternete Sızdı

IoT cihazların güvenirliği bir kez daha mercek altında. ABD’de bebeklerini kontrol etmek için kullandıkları monitör kameranın hacklenmesiyle ailenin tüm özel hayatı internete sızdı.

Wi-Fi bebek monitörü kullanan aile akılı telefonlarıyla çocuklarının güvenli olup olmadığını kontrol ederken bir siber saldırganın şebekeye sızmasıyla birçok kişisel bilgilerini çaldırdı. FBI’ın da soruşturmaya dahil olmasıyla beraber IoT yani Nesnelerin İnterneti ağını kullanan cihazların kullanıcılarını bir panik aldı.  FBI bilirkişi raporuna göre çoğu kullanıcı benzeri IoT cihazların fabrika çıkışı şifresini değiştirmediği için siber saldırganlar için son derece kolay av olabiliyorlar. Saldırganlar Wi-Fi üzerinden IoT cihazlara hızla ulaşabiliyor ve sonrasında kişisel bilgilere saldırabiliyorlar. Bu durum mobil cihazlarda daha yaygın olarak ortaya çıkıyor.

FBI özellikle bebek monitör kameralarının taciz suçlarını da beraberinde getirdiğini, bebek ve çocukların fotoğraflarının saldırganlarca çekilerek internette pazarlanabildiğine dikkat çekiyor.

Hotforsecurity.com web sitesinin haberine göre, FBI güvenlik açısından güvenilir olmayan bazı bebek markası kameralarını da listelemiş. Bu markalar şöyle sıralanıyor; Kids Savers Network, iBaby M6, iBaby M3S, Philips In.Sight B120/37 tüm modelleri, Summer Baby Zoom Wifi Monitor, Lens Peak-A-View, Gynoii ve TrendNet Wifi Baby Cam TV-IP743SIC. Bu markaların en tehlikeli tarafı cep telefonlarında bulunan kişisel bilgilere de ulaşılmasına imkan tanımaları.

FBI bu konuda ilk önlem olarak IoT cihaz kullanıcılarının kolay olmayan ve kesinlikle tahmin edilmesi zor şifreler kullanmaya başlamaları gerektiğini altını çizerek ifade ediyor. 

Ağınızda Bulunan IoT Cihazlarınız Güvende mi? Kontrol Edin

Nesnelerin İnterneti Özel Hayatımızı Ne Kadar Tehdit Ediyor?

YORUMLAR