Bildiğiniz Video Formatlarını Unutun, Microsoft ve Google'dan Yeni Bir Format Geliyor

Bildiğiniz Video Formatlarını Unutun, Microsoft ve Google'dan Yeni Bir Format Geliyor

Amazon, Cisco, Google, Intel Corporation, Microsoft, Mozilla ve Netflix daha kaliteli video yayınları yapabilmek için kolları sıvadılar.

Teknoloji devleri Amazon, Cisco, Google, Intel Corporation, Microsoft, Mozilla ve Netflix açık kaynaklı ve lisansız bir video formatı üzerinde çalışıyorlar. Bunun tek sebebi daha kaliteli video yayınları yapabilmek değil. Bu teknoloji şirketleri her yıl video codec’ler için tonlarca lisans bedeli ödüyorlar. Bu parayı ödemek yerine kendi “video codec”lerini geliştirerek yeni bir video formatına geçmeyi istiyorlar.

Özellikle 4K video yayınlarının artmasıyla beraber H.264 formatından daha üstün bir kaliteye ulaşmak isteyen teknoloji devleri böylece bir taşla iki kuş vurabilecek ve hem lisans yükünden kurtulacak, hem de daha kaliteli yayınlar yapabilecekler.

Amazon, Cisco, Google, Intel Corporation, Microsoft, Mozilla ve Netflix’in buluştuğu ortak nokta artan video talebini kendi bünyelerinde oluşturacakları codec’lerle çözebilmek. Teknoloji devleri yazılım laboratuvarlarında bunun la ilgili çalışmalara başladılar bile. Ortaya çıkacak olan yeni formatın web üzerinde video yayınlarının omurgasını oluşturması hedefleniyor. 

En İyi Video İzleme Programları

En İyi Video Düzenleme Programları

YORUMLAR