BİLSEM'den "Beyaz Şapkalı Hacker" Eğitimi

BİLSEM'den Beyaz Şapkalı Hacker Eğitimi

BİLSEM'de başlatılan "Beyaz şapkalı hacker" eğitimi kapsamında, birbirinden zeki çocuklar siber güvenlik, yazılım ve robotik kodlama alanlarında eğitimler alıyor.

Tüm hacker'ların kötü olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Siber güvenlik terminolojisinde "Beyaz şapkalı" ve "Siyah şapkalı" olarak ikiye ayrılan hacker'lar, sahip oldukları yeteneklerini ne yönde kullandıklarına göre bu ünvanları alıyorlar.

Siber cephenin karanlık tarafında yer alan siyah şapkalı hacker'lar, bilgisayar virüsleri, veri hırsızlığı ve hack saldırıları gibi eylemleri gerçekleştirirken, cephenin diğer tarafında yer alan beyaz şapkalı hacker'lar ise, bu saldırılara karşı kişi ve kurumları koruma görevi üstleniyor.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun haberine göre, Ankara, Çankaya'daki Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) çok önemli bir projeyi hayata geçirerek, çocuklar için bir siber güvenlik eğitim programı başlattı. "Beyaz şapkalı hacker'lar" projesini hayata geçiren Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Özgür Öztunç, başlangıçta 40 öğrenci ile eğitime başladıklarını, daha sonra içlerinden en iyi olan 12 öğrenci ile yola devam ettiklerini söyledi.

BİLSEM beyaz şapkalı hackerlar

Sanal alemde ince bir çizgi olduğunu belirten Öztunç, etik değerleri gözeterek çalıştıklarını belirtti. "Biz kapüşonlu, karanlık hacker’lar değil beyaz hacker’lar yetiştiriyoruz" diyen Öztunç, sözlerine şu şekilde devam etti: "Bir binaya nereden, nasıl girileceğini en iyi hırsızlar bilir. Biz de siyahlar gibi düşünüp onların yapacağı atakları bilip ona göre önlem alıyoruz, almalıyız. Uygulamayı Türkiye geneline yaymayı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle genç, başarılı, beyaz hacker’lar yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Eğitim gören 12 öğrenciden birisi olan 9. sınıftaki Yiğit Çolakoğlu, yapay zekâ, yüz tanıma ve web tasarımı üzerine kendini geliştirdiğini ve atölyedeki herkesin birbirine yardımcı olduğunu söyledi. Bir diğer öğrenci Barış Akdağ ise, "Bilgisayarla kendi kendime uğraşıyordum ve Saygın Hoca’mın desteğiyle takıma girdim. Şimdi çeşitli projelerle Türkiye’ye yararlı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR