Binlerce Android Uygulaması Çocuk Haklarını İhlal Ediyor

Binlerce Android Uygulaması Çocuk Haklarını İhlal Ediyor

Teknoloji endüstrisi, Facebook'un gizlilik skandalıyla çalkalanırken, Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı araştırmacılardan gelen rapor, binlerce Android uygulamasının Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı (COPPA) ihlal ettiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz hafta çocuk haklarını koruyan 23 sivil toplum örgütü, YouTube'un yasalara aykırı bir şekilde 13 yaş altındaki çocukların telefon numaraları ve lokasyon gibi kişisel bilgilerini topladığını iddia etmişti. 

android uygulamaları

Çocukların kişisel verilerine ilişkin politikasıyla eleştiri oklarının hedefinde olan Google, başka bir suçlamayla daha karşı karşıya kaldı. Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları, 'aile dostu' olarak lanse edilen ve pazarlanan 5,855 popüler Android uygulamasını otomatik olarak analiz edebilen bir algoritma geliştirdi.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan veriler ise oldukça endişe verici: 

  • Çalışmaya dahil edilen uygulamaların yüzde 5'i, ebeveynlerin izni alınmadan çocuk kullanıcıların konumunu veya iletişim bilgilerini (telefon numarası veya e-posta adresi gibi) topluyor.
  • Uygulamaların 1,100'ü (yüzde 19'u) çocukların kişisel verilerinin üçüncü taraf hizmetlerle paylaşılmasını açıkça yasaklayan düzenlemelere uymayarak, söz konusu hassas bilgileri reklamverenlerle paylaşıyor.
  • 2,281 uygulama (incelenenlerin yüzde 39'u) Google'ın benzersiz ürün tanımlayıcılarına ilişkin hizmet şartlarını ihlal ediyor.
  • Çalışmadaki uygulamaların yüzde 40'ı, kullanıcıların kişisel bilgilerini gerekli güvenlik prosedürleri uygulanmadan internet üzerinden paylaşıyor.
  • Son olarak, Facebook ile giriş yapılan 1,280 uygulamanın yaklaşık yüzde 92'si, 13 yaşından küçük kullanıcıların sosyal medyadaki haklarını hiçe sayarak etkileşim sağlıyor.

Bununla birlikte, söz konusu veri ihlallerinden bazıları tartışmalı. Zira araştırmaya dahil edilen kimi uygulama, daha genel kitleye pazarlandığı için Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nın (COPPA) kapsama alanı dışında kalıyor.

Konuyla ilgili Google cephesinden henüz bir açıklama gelmedi. Ancak araştırmacıların tasarladıkları algoritmanın, pazarda faaliyet gösteren uygulamaları veri güvenliği açısından incelemesi, Google ve Facebook gibi şirketlerin ilgisini çekebilir. Bakalım internet devi bu çarpıcı rapora nasıl bir tepki verecek? Merakla bekliyoruz.