Binlerce Mobil Uygulama, Kullanıcı Konumlarını Şirketlere Satıyor

Binlerce popüler uygulamanın, kullanıcıların konum bilgilerini izinsiz bir şekilde toplayarak başka şirketlere sattığı ortaya çıktı.

Binlerce Mobil Uygulama Kullanıcı Konumlarını Şirketlere Satıyor

ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times (NYT), çok çarpıcı bir haberle okuyucularının karşısına çıktı. Gazetenin sayfalarına taşıdığı haberde, binlerce popüler uygulamanın, kullanıcıların konum bilgilerini izinsiz bir şekilde toplayarak başka şirketlere sattığı belirtildi.

NYT, mobil konum endüstrisindeki uygulamaları incelemek için, Google Android ve Apple iOS platformlarındaki uygulamaları test etti. MightySignal adlı mobil analiz firması ile verileri değerlendiren gazete, binlerce uygulamanın kullanıcıların lokasyon bilgilerini toplayarak, izinleri olmaksızın başka şirketlere sattığını ortaya çıkardı.

NYT muhabirleri, her uygulamayı tek tek indirip test ettiler ve bir sonrakine geçmeden sildiler. Bir teknik analiz aracı, söz konusu uygulamaların içinde telefonlar tarafından gönderilen ve alınan bir konum paylaşma kodu olduğunu tespit etti. 

konum paylaşma kod

Araştırmaya göre yüzlerce şirket, yerel haberler, hava durumu ve benzeri bilgilere erişmek amacıyla konum servislerinin kullanılmasına izin veren kişilerin uygulamalarından lokasyon bilgilerini topluyor. Toplanan bu veriler daha sonra reklamcılara, perakendecilere ve ulaşım şirketlerine satılıyor. Şu ana kadar 200 milyondan fazla mobil cihazın izlendiği tahmin ediliyor.

MightySignal firmasının analizi, konum toplama kodunun Android ekosisteminde çok daha baskın olduğunu gösteriyor. Şirket, söz konusu uygulamaların 1200 kadarının Android sisteminde, yaklaşık 200 tanesinin ise iOS’te olduğunu tespit etti.

Haberde, konum merkezli reklam pazarının en önemli iki oyuncusu Google ve Facebook’un verileri satmadığı, ancak kendi hizmetleri için kullandıkları belirtildi. Her iki şirket de kendi uygulamalarından topladıkları verileri hizmetlerini kişiselleştirmek ve internette kullanıcı hedefli reklamlar satmak amacıyla kullanıyor. 

Daha küçük şirketler ise finansal kurumlara veri ve analizlerini satarak, piyasada tutunmaya çalışıyor. Pazar araştırma şirketi Opimas'a göre, sektörün bu segmenti küçük olmasına rağmen 2020 yılına kadar yılda 250 milyon dolarlık bir pazara ulaşacak.

YORUMLAR