BTK, 'Nitelikli Dijital Vatandaş' Olmanın Kurallarını Açıkladı

BTK, 'Nitelikli Dijital Vatandaş' Olmanın Kurallarını Açıkladı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı bir açıklamayla, interneti doğru ve etik kullanan her kullanıcının nitelikli bir "dijital vatandaş" olduğunu açıkladı.

BTK, ajanslara gönderdiği bir bültenle interneti doğru, etkili ve etik kullanma becerisinin, kişinin nitelikli "dijital vatandaş" olduğunun bir kanıtı olduğunun altını çizdi.

BTK'nın tanımına göre "iyi bir dijital vatandaş" olmanın kurallıları şöyle;

"İlk olarak internete her an erişebilme ve arama motorlarını etkin kullanabilme imkanına sahip olmalısınız. İnternette bulduğumuz her bilgiye eleştirel bir gözle bakmalı ve en az 3 kaynaktan kontrol etmelisiniz. İnternette alışveriş yapma ve bankacılık hizmetlerinden yararlanma konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı bilmelisiniz. Bilgiye ulaştığınız veya gezindiğiniz siteleri iyi tanımalısınız. En önemli kural şudur; gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi, internetteyken de yapmayın."

BTK'nın nitelikli dijital vatandaş tarifine göre, kullanıcıların hırsız durumuna düşmemek için faydalandıkları ve paylaştıkları her bilginin kaynağının mutlaka belirtiliyor olmasın da önemi var. Bülten, dijital araçlardan faydalanırken ahlaki ve doğru kararlar alabilmenin önemini vurgularken, başkalarına zarar vermekten kaçınılması gerektiğinin de altını çiziyor.

BTK son olarak bülteninde, "Beyaz bir kağıda mürekkepli kalem ile yazdığınız yazıyı kolayca silebilir misiniz? Tıpkı bunun gibi internette yaptığınız her paylaşım ardınızda silinmez izler bırakacaktır" örneğini kullandı.

BTK Açıkladı: 3 Bine Yakın Zararlı Bağlantı Engellendi

BTK Uyardı, 'Telefon Çalar Çalmaz Kulağınıza Götürmeyin!'

YORUMLAR