BTK, WhatsApp Sıkıntısı ile İlgili 'Bu Tür Yazılımlara Güven Olmaz' Dedi

BTK, WhatsApp Sıkıntısı ile İlgili 'Bu Tür Yazılımlara Güven Olmaz' Dedi

Dün gece yarısı küresel çapta iletişime kapanan WhatsApp ilşe ilgili olarak BTK Başkanı Sayan yeni bir açıklama daha yaptı. Anadolu Ajansına konuşan Sayan, WhatsApp'taki sorunun nedenine ilişkin tatmin edici bir açıklama yapılmadığını, ancak yeni özelliklerin eklenmesiyle ilgili güncelleme sırasında bir sorun oluşmuş ya da bir siber saldırının yaşanmış olabileceği iddialarının söz konusu olduğunu söyledi.

Sayan, AA muhabirine, küresel düzeyde en yaygın kullanılan akıllı telefon uygulamalarından WhatsApp'ta dün gece saatlerinde yaşanan bağlantı sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Sayan, "WhatsApp yetkililerinden sorunun nedenine ilişkin açıklama yapılmadı ancak yeni özelliklerin eklenmesiyle ilgili update sırasında bir sorun olmuş veya siber saldırı yaşanmış olabileceği iddiaları söz konusu." diye konuştu.

'Bu Tip Yazılımlara Güven Olmaz' İması

İnternet üzerinden hizmet veren sesli ve yazılı iletişim uygulamalarının (OTT) hayatın her alanına girdiğini anlatan Sayan, "OTT'lerle ilgili tüm dünyada konuşulan şey, bunlarla ilgili ne bir hizmet kalitesi var ne de buradaki verilerin güvenliğiyle ilgili herhangi bir kıstas getirilmiş. O şirketin kendi kurallarına bağlı olarak herhangi bir otorite tarafından denetlenmesi bile yok. Bu anlamda oradaki kişisel bilgilerinizden kimse sorumlu değil. Kişisel bilgileriniz bir yere giderse bu OTT'leri kullandığınız için kamuoyunda hiçbir regülasyon otoritesi, hiçbir şekilde hesap soramıyor." değerlendirmesinde bulundu.

WhatsApp Çöktü mü? BTK'dan Açıklama Geldi!

Dün Gece Çöken WhatsApp, Hizmete Girdi

YORUMLAR