BTK, Yerli Yazımlar Sayesinde Siber Tehditlerden Korunuyor

BTK, Yerli Yazımlar Sayesinde Siber Tehditlerden Korunuyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, dijital dünyanın iki önemli başlığı Big Data (Büyük Veri) ve siber güvenlik ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. 

BTK, Gazi Üniversitesi ve Dünya Elektrik Elektronik Mühendisleri Meslek Örgütü işbirliği ile Uluslararası Büyük Veri, Derin Öğrenme ve Siber Terörle Mücadele Kongresi düzenlendi.

Etkinlikte konuşan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, günümüzde internete dair tüm verilerin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş halinin “büyük veri” olduğunu belirtti. 

Büyük verinin işlenerek anlamdırılmasının, bilgiye dayalı ekonomilerin temelinde yer aldığını söyleyen Karagözoğlu, bu konuda büyük ülkelerin yarış halinde olduğuna dikkat çekerek, "Bu yarışta ülkemizin de sıralamaya girmesi için ilgili tarafların üzerine düşen görevi yerine getirmesi, çalışması, araştırması ve üretmesi gerektiği inancındayız” ifadelerini kullandı.

Siber güvenlik konusunda da açıklamalarda bulunan Karagözoğlu, yapay zeka ve derin öğrenmenin siber tehditlerle mücadele konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'ni (USOM) bünyelerinde barındırdıklarına değinen Karagözoğlu, makine öğrenmesi ve yapay zeka imkanlarını siber tehditlerle mücadele kapsamında yürütülen projelerde kullandıklarını kaydetti.

Karagözoğlu ayrıca, geliştirdikleri AVCI, AZAD ve KASIRGA uygulamalarının, zararlı yazılım komuta sunucularının, ele geçirilmiş sistemlerin ve zararlı yazılım bulaşmış sistemlerin tespitinde kullanıldığını da sözlerine ekledi.