Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın

Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın

Bazı ünlü sanatçıların isimlerinin Google’da aranmasıyla beraber bilgisayarlara kötücül yazılımların bulaştığı saptandı.

McAfee anti virüs yazılım ve bilgisayar güvenlik şirketinin yaptığı bir araştırma, popüler isimlerin Google üzerinde aranmasının kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlar içeren sitelere yönlendirilmesiyle  sonuçlandığını saptadı.

Sistem şöyle çalışıyor: Siber korsanlar aranan ünlü isimlerinin Google sonuçlarında kullanıcıları yanıltıcı ve farklı anahtar kelimelerle kandırıyorlar. Bu anahtar kelimelerin tuzağına düşen kullanıcılar, siteleri tıkladıklarında virüs ve kötücül yazılımların sistemlerine bulaşmalarına yol açabiliyorlar.

McAfee bu tür aramalarda Google’da görünen her 8 siteden en az birinin bu tür yazılımlar barındıran tuzak bir altyapı taşıdığına dikkat çekiyor. McAfee konuyla ilgili bir de ünlü listesi yayınlandı. Bu isimler Google’da arandığında ilk gelen sonuç sayfalarında mutlaka birden fazla kötücül yazılım bulunduran siteye link olduğu saptanmış.

McAfee’nin listesinde yer alan yıldız isimler ise şöyle; Emma Watson, Jessica Biel, Eva Mendez, Selena Gomez, Halle Berry, Megan Fox, Shakira, Cameron Diaz, Salma Hayek ve Sofia Vergara. Bu isimler arandığında “görülmemiş fotoğraflar”, “en son dedikodular” ve buna benzer spotların yer aldığı linkleri tıklamamanız önemle belirtiliyor. 

Android'in Yeni Belası Stagefright'a Çare Yok

Güvenliğinizi Sağlamak İçin Antika Yöntemleri Unutun, Profesyonelleri Dinleyin

YORUMLAR