Bu Virüs Telefonunuzu Yakabilir

Bu Virüs Telefonunuzu Yakabilir!

Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab, akıllı telefonları gizlice kriptokrasiye alet eden ve DDoS saldırıları gerçekleştiren güçlü bir kötü amaçlı yazılımı (malware) ortaya çıkardı. Loapi adı verilen bu yazılım, pili aşırı derecede ısıtıyor ve telefonu yakacak seviyede güç gerektiriyor.

Siber güvenlik uzmanları kullanıcıları Loapi yazılımına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Çünkü bu virüs, bulaşmasından iki gün sonra Kaspersky Lab'in test telefonunu fiziksel olarak yok etti! Kaspersky, Loapi'nin nasıl çalıştığını ve tehlikeli faaliyetlerini gerçekleştirdiğini anlattığı blog yazısında, "Madencilik faaliyetinin neden olduğu sürekli yük ve üretilen trafik nedeniyle pil şişerek deforme oldu" ifadelerini kullandı.

Loapi Virüsü

Loapi, yetişkinlere yönelik içerik barındıran uygulamalardaki reklamlara tıklayan kullanıcılarda sıkça görülüyor. Sahte anti-virüs reklamlarıyla cihazlara bulaştığı da belirtiliyor. Sinsi yazılım telefonlardaki ayarlar penceresini bile kapatıyor ve müdahelelere karşı da telefonu kilitliyor. Eğer kullanıcı telefonunu korumak için bir anti-virüs indirmeye çalışırsa, Loapi bunu zararlı yazılım olarak işaretliyor ve kaldırılmasını istiyor.

Kaspersky, telefonunuza Loapi bulaşmaması için sadece resmi mağazalardan uygulama indirilmesini öneriyor. Bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaların devre dışı bırakılmasını ve güvenilir bir anti-virüs yazılımı kullanmasını da tavsiye ediyor. Siz siz olun bu tip virüslere dikkat edin.!

YORUMLAR