BÜSİBER Yöneticisi Konuştu: Hacklenmeyen Sistem Yoktur

BÜSİBER Yöneticisi Konuştu: Hacklenmeyen Sistem Yoktur

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, siber saldırıların insan yaşamını da tehdit ettiğine dikkat çekti.

Siber saldırı durumunda yaşanabilecek iş ve hizmet kesintilerinin oluşmaması için felaket senaryolarının önceden oluşturularak, gerekli önlemlerin alınması gerektiğine değinen Doç Dr. Metin, duruma örnek olarak Katar’da yaşanılanları gösterdi. Anadolu Ajansı’na konuşan Metin, Katar Resmi Haber Ajansının (QNA) uğradığı siber saldırı sonrası, Suudi Arabistan başta olmak üzere çok sayıda Arap ülkesinin Katar’a ambargo uyguladığına dikkat çeken siber güvenlik uzmanı, ABD'ye karşı ve İran'ı destekleyici açıklamalarda bulunan QNA’nın siber saldırıya uğradığının kanıtlandığına da değindi. Olayda ‘Stuxnet’ adı verilen bir zararlı yazılım kullanıldığını anlatan Metin, ‘sıfır gün zafiyeti’ ismi verilen yazılımın işletim sisteminin gizli bir açığını kullanarak sistemlere sızdığın anlattı.

Hacklenmeyen Sistem Yoktur

Hacklenmeyen sistem yoktur diyen Doç. Dr. Metin, “Hacklendiği fark edilmeyen sistemler vardır.” dedi. Siber güvenlikçilerin sürekli tetikte olması gerektiğini hatırlatan uzman, “Siber güvenlikte teknolojinin yanında insan faktörünün de daima göz önüne alınması gerek.” diye konuştu.

Kullanıcı farkındalığı eğitimlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Metin, "Bilgi kirliliği oluşturmak da artık bir siber saldırı olarak kabul ediliyor." dedi. Bu duruma örnek olarak ABD seçimlerini örnek gösteren siber güvenlik uzmanı, “ABD'deki Demokrat Parti aleyhine çıkan haberler sürekli gündemi değiştirerek, etkili bir seçim programının yürütülmesinin engelledi.” dedi.

NATO'nun, kara, deniz, hava ve uzaydan sonra siber güvenliği beşinci boyut bir savaş alanı olarak değerlendirdiğine dikkat çeken Metin, "Artık eskiden olduğu gibi orduların karşı karşıya gelmesine gerek yok. Siber saldırılar kontrol edilemeyen yapıları sebebiyle 'doğal felaket' statüsünde ele alınmalıdır.” dedi. Wannacry virüsüne de değinen uzman, “Ülkemizde bir otomobil fabrikasında işler iki gün boyunca durdu. Siber saldırı durumunda iş ve hizmet kesintilerinin ortaya çıkmaması için stratejiler ve felaket senaryoları oluşturulmalıdır. Siber saldırılar uluslararası ilişkilerin yanı sıra ekonomileri ve insan yaşamını da tehdit ediyor." açıklamasında bulundu.

YORUMLAR