Can Çekişen Flash'a Bir Tekme de Firefox'tan Geldi

Can Çekişen Flash'a Bir Tekme de Firefox'tan Geldi

İnternet tarayıcılarının uzun bir süredir eldiven takıp sevdikleri Flash için yavaş yavaş yolun sonu geliyor. Bir dönem Flash internet sitelerinin bel kemiğini oluşturuyordu. Sitelerde gördüğümüz bütün multimedya içerikler Flash tabanı ile çalışıyordu. Fakat zamanla Flash'ın büyük güvenlik açıklarına sebep olduğu ortaya çıktı. Bunun yanında Flash'ın sistem kaynaklarını hunharca kullanması tarayıcı kilitlenmelerine ve çökmelerine neden oluyor, gezinti deneyimimizi mobilya köşesine çarpılmış ayak serçe parmağı kıvamına getiriyordu. İşte bu nedenle internet tarayıcıları Flash'ın ipini çekmeye başlamışlardı. Mozilla'nın internet tarayıcısı Firefox, son kararıyla Flash'a uçan tekme ile dalan tarayıcılar arasına girdi.

Mozilla'nın yaptığı açıklamaya göre Firefox önümüzdeki aydan itibaren gerekli olmayan Flash içeriklerini otomatik olarak engellemeye başlayacak. Mozilla'nın böyle bir karar almasının sebebi ise Flash kaynaklı tarayıcı kilitlenmelerini azaltmak, Firefox performansını yükseltmek ve güvenlik açıklarının önüne geçmek. Söz konusu Flash içerikleri genellikle kullanıcılara görünmeyen arka plan servisleri şeklinde olacak.

Mozilla, yeni uygulamasının uyumsuzluk problemleri oluşturmasını önlemek için engellenecek Flash içeriğini HTML ile değiştirilebilen içeriklerle sınırlayacak. Ayrıca eski Flash içerikleri desteklenmeye devam edecek.

Önümüzdeki sene ise Firefox bütün Flash içeriklerini otomatik olarak devre dışı bırakacak. Bu içeriklerin görüntülenmesi ise kullanıcı tercihine bağlı olacak. Sitelerde yer alan Flash içeriklerinin görüntülenmesi için bu içeriklerin aktifleştirilmesine onay vermeniz gerekecek. Mozilla bu nedenle internet sitelerine HTML sistemine geçiş yapmaları çağrısında bulunuyor. Eğer bir internet sitesine sahipseniz bu çağrıya kulak vermenizde fayda var.

Mozilla Yeni Firefox Özellikleri İçin Test Sürüşü Uygulamasına Başladı

YORUMLAR