Chrome Artık Daha Az Bellek Kullanacak ve Mobilde Pil Tüketmeyecek

Chrome Artık Daha Az Bellek Kullanacak ve Mobilde Pil Tüketmeyecek

Google Chrome 45 sürümü mobil ve masaüstü cihazlara geldi. Windows, Mac, Linux ve Android’e gelen Chrome güncellemesi kullanıcıları sevindirecek.

Yapılan son güncelleme her ne kadar kullanıcısı çok olsa da Chrome’un en çok şikayet edilen RAM kullanma kotasını daha iyileştiriyor. Artık Flash içerik kullanmayacak olan Chrome bu durumu bir avantaj haline getirerek RAM kullanımını da azaltıyor. Öte yandan mobil cihazlarda ve dizüstü bilgisayarlarda da batarya ömrünü yüzde 15’e kadar uzatıyor. Chrome’un Ram ve batarya üzerinde sağladığı bu avantajlar kullanılan işletim sistemine göre değişiyor. Mac OS X, Windows 7 ve Windows 10 ile Android sistemlerde bu avantajlar sabit değil, değişkenlik gösterebiliyor.

Chrome RAM kullanımı

Chrome 45 numaralı sürümünde açık olan sekmelerin RAM kullanma protokollerini tamam değiştirmiş. Aktif olan sekmelerle aktif olmayanlar RAM üzerinde farklı davranıyorlar. Böylelikle RAM kaynaklarını tüketmiyorlar. Diğer yandan Chrome kapatılıp açıldığında kullanıcıya sunduğu “açık olan sekmeleri geri yükle” seçeneği de hızlandırmış. Artık sekmeler daha hızlı yükleniyorlar. Chrome kapatıldığında arka planda çalışan uygulamalarında RAM tüketimi neredeyse tamamen kaldırılmış.

Google Chrome Flash İçeriği Artık Kabul Etmeyecek, Ayarlarınızı Güncelleyin

YORUMLAR