Chrome Çok Yakında İnternet Sayfalarını Daha Hızlı Açmaya Başlayacak

Chrome Çok Yakında İnternet Sayfalarını Daha Hızlı Açmaya Başlayacak

Dünya'nın en popüler ve en çok kullanılan tarayıcısı olma başarısını elde eden Google Chrome, hız konusunda sizi tatmin etmemeye başladıysa merak etmeyin. Çok yakın zamanda yaklaşık yüzde 25 oranında hızlanacak olan güvenilir tarayıcı böylelikle internette gezinirken açacağınız sayfaları yüzde 25 daha hızlı görüntüleyecek.

Bundan 3 - 5 yıl öncesinde Internet Explorer ve Mozilla Firefox ile yarışa girerek diğer iki tarayıcıdan çok daha hızlı olması sebebiyle öne çıkan Chrome, günümüzde neredeyse tüm tarayıcıların aynı hız seviyelerine nedeniyle kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Fakat buna el atmak isteyen Google, Chrome için Brotli adında yeni bir sıkıştırma algoritması oluşturarak artık sayfaların yüzde 25 daha hızlı açılmasını sağlayacak. Zopfli isimli eski algoritme ile yer değiştirecek olan Brotli'nin anlamı ise ufak ekmek :)

Bir süredir Brotli için çalışmalarını sürdüren Google nihayet son aşamaya geldi ve artık yeni algoritma kullanıma hazır durumda. Toplamda yüzde 17 ile 25 arasında daha hızlı sayfa açmanızı sağlayacak olan Brotli algoritması aynı zamanda Google Chrome'un tarayıcı yarışında yeniden bir adım öne geçmesini sağlayabilir. Tamamen yeni bir veri formatı kullanılan Brotli, çok yakın zamman içerisinde Chrome'a entegre edilerek kullanıcılara sunulacak. Fakat henüz yeni ve hızlı sayfa açma algoritması ile tam olarak ne zaman tanışacağımız belli değil. Google çalışanlarının kodların artık hazır olduğunu söylemesinden dolayı çok yakın zamanda Chrome'un hızlanacağını söyleyebiliriz.

Google Chrome İndir

YORUMLAR