Cyanogen, Android Üzerinde Google'ın İşini Bitirmeye Kararlı

Cyanogen, Android Üzerinde Google'ın İşini Bitirmeye Kararlı

Cyanogen’in Twitter, Qualcomm, Telefonica Ventures ve Rupert Murdoch’dan 80 milyon dolar yatırım almasıyla şahlanması bir oldu. Google’ın tahtına göz diken Cyanogen’den Google ile ilgili sert bir açıklama geldi. Cyanogen OS, platformunu genişleterek daha da yayılımcı bir strateji gütmek istediğini ‘içinde Google olmayan’ bir Android işletim sistemi tasarladıklarını açıkladı. Bu sistemin adı BLU olacak. BLU ve Cyanogen ortaklığı son açıklamalardan sonra artık daha somutlaşmış bulunuyor.

Cyanogen Kirk McMaster CEO’su yaptığı cesur açıklamada kelimesi kelimesine ‘Google’ın kafasına kurşun sıkacağız’ cümlesini kullanarak, çok yakın zamanda akıllı telefonları Google’ın stok programlarından kurtaracaklarını, bu durumun Android’in rahat bir nefes almasını sağlayacağını açıkladı.

İçinde Google’a ait hiçbir stok uygulamanın olmayacağı BLU OS, Opera web tarayıcı, Amazon  App Store, Dropbox ve Microsoft One Drive gibi alternatif ve güçlü uygulamalarla Google’a ait her türlü izi Android telefonlardan kaldırmayı kafasına koymuş görünüyor.

Microsoft Cortana ve arayıcı motoru Bing’de BLU’nun arama-sorgulama motorları olacaklar. Cyanogen CEO’su Kirk MacMaster ve BLU’nun yönetim kurulu sözcüsü Samuel Ohev-Zion bu konuda el sıkışmışlar bile. Çok yakında ıslak imzalar atılarak harekete geçileceği düşünülüyor. 

CyanogenMod Nasıl Yüklenir?

CyanogenMode'lu Oppo N1 Tanıtım Videosu

OnePlus One Tanıtım Videosu

YORUMLAR