Danimarka Kendi Resmi Hacker Ordusunu Kuruyor

Danimarka Kendi Resmi Hacker Ordusunu Kuruyor

Savaşlar 2000'li yılların ardından yeni bir hal almaya başladı. Eskiden top, tüfek ve asker sayısı ile özdeşleştirilen savaşlar artık siber aleme de sıçradı. Birçok bağımsız hacker grubu sahip oldukları ideolojileri duyurmak, yanlış olarak nitelendirdikleri hükümet eylemlerini protesto etmek amacıyla hackleme yoluna başvuruyor. Fakat ülkelerin bu saldırılara resmi olarak cevap verdiği nadiren görülüyor. Ülkemizde ise durum daha da vahim; bu tür siber saldırılara karşı güvenlik önlemleri bir hayli yetersiz.

Danimarka ise bu açığı görerek siber savaşa yatırım yapmaya hazırlanıyor. Ülke iktidarı bu iş için bir hacker okulu açmayı planlamakta.

Hacker Okulu bu Ağustos ayında açılacak

Danimarka hükümeti kendi hacker ordusunu kurma işinde oldukça ciddi. Ülke bu iş için bu yaz aylarının sonunda eğitime başlayacak olan bir hacker akademisi oluşturuyor. Bu akademide üç aşamalı bir eğitim sistemi yer alacak ve siber güvenliğin yanısıra istihbarat elde etme ve siber saldırı düzenleme gibi amaçlar için hacker yetiştirilecek. Eğitimin ilk aşamasında hacker adaylarına ağ ve altyapı ile ileri seviye güvenlik hakkında temel eğitim sunulacak. İkinci aşamada siber savunma üzerine yoğunlaşılırken son aşamada siber saldırı eğitimi verilecek.

Hacker akademisinden yetişecek kalifiye hackerlar diğer ülkelere karşı ajanlık yapabilecek ve bilgi toplayabilecek ve teröristleri ve terör eylemlerini takip edebilecekler.

Hacker Akademisine katılmak çok zor olmayacak

Danimarka hükümeti hacker akademisine katılmak için aranan şartları çok yüksek tutmuyor; çünkü ülkenin düşük nüfusu göz önüne alındığında kalifiye hacker bulma ihtimali bir hayli düşük. Akademide temel eğitim de verileceği için ileri seviye hackerlık bilgisine sahip olmayan adaylar da akademiye kabul edilecek.

Danimarka hükümeti bu akademiye katılımı sağlayabilmek için aşağıdaki gibi özel posterler de hazırlamış:

Tarihin Gördüğü En Absürt Hacker Saldırıları

Bir Hacker Olabilme Potansiyeliniz Var mı?

Hacker ve Lamer Arasındaki Farklar Nelerdir? Nasıl Hacker Olunur ve Lamer Kime Denir?

Hackerlar Teröristlere Karşı: Neler Oluyor, Hangi Yöntemlerle Savaşılıyor?

YORUMLAR