Dikkat, Hırsızlar Kredi ya da Banka Kartı Kullanmadan ATM’lerden Para Çekebiliyorlar

Dikkat, Hırsızlar Kredi ya da Banka Kartı Kullanmadan ATM’lerden Para Çekebiliyorlar

Banka ATM’lerinden kredi kartı ya da banka kartı kullanmadan GreenDispenser isimli bir kötücül yazılımla para sızdırılabildiği tespit edildi.

Artık hırsızlar ve hackerlar ATM’lerden para sızdırmak için kredi kartına ya da banka kartlarına ihtiyaç duymuyorlar. Böylece PIN ya da şifre kullanmak veya kartlardaki yongaların güvenliği de korsanlar ve hırsızlar tarafından bertaraf edilmiş oluyor. GreenDispenser adı verilen bir malware ATM’leri pusuya düşürüyor. ATM'lerden yazılım kullanarak para sızdırma yöntemi yeni bir durum değil. Ancak GreenDispenser için henüz bir önlem alınamadı.

Sistem nasıl çalışıyor?

Kötü niyetli kişilerin paranızı çalmaları için artık banka ya da kredi kartlarınızı ele geçirmelerine gerek kalmadı. GreenDispenser isimli kötücül yazılım ATM’lerde belli bir PIN numarası kullanarak para çekilmesine izin veriyor. GreenDispenser’ı ATM’ye yerleştirmek için ATM klavyesini kullanmak yetiyor. ATM kötücül kodun ardından girilen bir PIN numarasıyla ekranında bir QR kod oluşturuyor. Bu kod cep telefonuyla tarandığında geçerli bir PIN numarası beliriyor. Bu numarayla hesaplardan nakit para çekmek mümkün oluyor. Bu işlemler sırasında ATM tamamen devre dışı kalıyor ve yapılan işlemin izi sürülemiyor.

Kısaca GreenDispenser ATM’lerin kullanıcılarına sunduğu acil önlem prosedürlerini kötüye kullanabilen bir yazılım. GreenDispenser ilk olarak Meksika’da ortaya çıktı, bazı Avrupa ülkelerinde ve Asya’da kullanıldığı saptandı.  

Hackerlar Bayramı Fırsat Biliyor En Çok Siber Saldırı Bayramlarda Yapılıyor

Dikkat: E-postanıza Gelen Seçim Anketini Sakın Açmayın

YORUMLAR