Dikkat Smurf Suit Uyarısı Yapıldı, Şirinler Bir Anda Akıllı Telefonları Ele Geçirebilir

Dikkat Smurf Suit Uyarısı Yapıldı, Şirinler Bir Anda Akıllı Telefonları Ele Geçirebilir

ABD Ulusal güvenlik Dairesi’nin Şirinler (Smurfs)yazılımı telefon kapalıyken bile kullanıcıları takip edebiliyor. Smurf Suit yazılımı Avrupa'da da kullanılıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) PRISM adlı izleme skandalını ortaya çıkaran kişi olarak ünlenen Edward Snowden, istihbarat ajanslarının araçları konusunda bazı detaylı yeni bilgiler verdi. 2014'te telefonların kapalıyken de izlenebileceğini söyleyen Snowden, bu kez tek bir kısa mesaj gönderimiyle akıllı telefonların mikrofon ve kamerasına erişilebildiği konusunda kullanıcıları uyardı.

Snowden, İngiliz istihbaratından sorumlu iletişim başkanlığı GCHQ’un da tıpkı NSA gibi mobil takip konusunda çeşitli yazılımlara sahip olduğundan bahsetti. Smurf Suite (Şirinler) olarak adlandırılan bu yazılımlar ve araçlar, Dreamy Smurf (Uykulu Şirin), Nosey Smurf (Meraklı Şirin) gibi özel isimlere ve ayrı özelliklere sahip. Snowden, bu araçların özel bir kısa mesaj (SMS) ile telefonlara erişebildiğini ve bu mesajın kullanıcı tarafından görülemediğini söyledi. Bu görünmeyen mesaj göndericisine mikrofon, kamera erişimi, telefonu kapatıp açma gibi olanaklar sunabiliyor. Telefonlar kapalı olsa bile mesaj işlevlerine geri planda devam edebiliyor. Snowden’e göre Android telefonlar bu konuda daha savunmasız görünüyorlar. Ancak Snowden bu sene başından itibaren güvenlik kaygıları nedeniyle iPhone kullanmayı da reddetmişti.

Hükümetlerin Bilgisayarlarımızı İzlemekte Kullandığı 10 Temel Yöntem

Facebook'un Hükümetlerle Paylaştığı 100 Kişisel Bilgi

Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir

YORUMLAR