Dikkat! Telefonunuzun Ön Kamerasını Bantlamak İsteyebilirsiniz

Dikkat! Telefonunuzun Ön Kamerasını Bantlamak İsteyebilirsiniz


Siz de bilgisayarlarının ön kamerasını bantlayanlardan mısınız? Bunu hangi veya ne sebeple yaptığınız mühim değil. Şimdi sıra telefonlarınızın ön kamerasında!

Girişim yatırımları analiz platformu CB InsightFacebookun 2015’te aldığı bir patenti gerekçe gerekçe göstererek yüz tanıma algoritmasını akıllı telefonların ön kamerasında izinsiz olarak çalıştırdığını iddia etti. Söz konusu algoritma, o an baktığınız paylaşıma verdiğiniz tepkiyi ölçerek sevdiğiniz gönderilerin önünüze daha sık çıkmasını sağlıyor.

Konu üzerine akıllara Facebook’un yaratıcısının geçtiğimiz yıl içerisinde paylaştığı, çok konuşulan o fotoğraf geliyor. Ofisindeki bilgisayarın kamera ve mikrofonunu bantlayan Zuckerberg, özel hayatın gizliliği ilkesini gerçekten de kullanıcıları açısından yok sayıyor olabilir mi?

Facebook'un elinde tutmasına karşın kullanmadığı birçok teknoloji olduğunu biliyoruz. Bu da 'ne olur ne olmaz' patenti mi yoksa sosyal medya devinin hali hazırda veri topladığı bir teknoloji mi, büyük merak konusu. 

YORUMLAR