Dikkat, Windows 10'a Yükseltme Yapmadan Sakın Temiz Kurulum Yapmayın

Dikkat, Windows 10'a Yükseltme Yapmadan Sakın Temiz Kurulum Yapmayın

Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına çok önemli bir uyarımız var. Windows 10’a yükseltme yapmadan önce sakın Windows 10 için temiz kurulum yapmayın.

Windows 10 yükseltmesinde ne kadar ağır ya da sıkıcı bir süreç yaşasanız da “temiz kurulum” seçeneği geri dönülmez sonuçlar doğurtabiliyor. Windows sürümleri için şimdiye kadar alışılagelmiş “”temiz kurulum” yöntemi, Windows 10 için o kadar kullanışlı olamayabiliyor. Eğer Windows 10 güncellemsini durdurup temiz kurulum yapmaya çalışırsanız Windows 7 ve 8.1 lisans anahtarlarınızın Windows 10 ISO kurulum dosyaları tarafından görülmemesi ve lisansız bir Windows 10’a sahip olmanız kuvvetle muhtemel.

Microsoft bu durumu şöyle açıklıyor, “Windows 10 var olan Windows 7 ve 8.1 işletim sistemi üzerinden yükseltilirse lisans numaralarını, makine kayıtlarını ve benzeri bilgisayara ait tüm verileri kaydedebiliyor. Yükseltme işlemi bittikten sonra Sistem penceresinde (Denetim masası/Tüm denetim masası öğeleri / Sistem) aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Windows etkinleştirildi” yazısı görmedikçe “temiz kurulum yapmak bu bilgilerin kaybına neden olabiliyor.”

Windows 10 yükseltmesi yapıldıktan ve tamamlandıktan sonra yeniden başlatılan bir sistem, yukarıda bahsedilen tüm bilgileri Microsoft sunucularına kayıt ediyor. Ancak bu noktadan itibaren bir temiz kurulum gerçekleştirmek PC detayları ve lisans numarası zaten sunucularda olduğu için bir sıkıntı yaratmıyor.

Kısaca Windows 10 güncellemesini yarıda keserek “temiz kurulum” yaptıysanız, artık yeni bir ürün anahtarı için Microsoft müşteri hizmetleriyle uzun sürecek konuşmalara da hazır olmalısınız.

Windows 10 Güncellemesi için Yaşadığınız Sorunları Çözüyoruz

Windows 10'dan Tekrar Windows 8.1 ya da Windows 7'ye Nasıl Geri Dönüş Yapılır

Windows 10 Güncellemesi İstemiyorsanız İşte Yapmanız Gerekenler

YORUMLAR