Dünya Hacker Günü Kutlandı, İnternet Korsanları Güvenlik Dersi Verdi

Dünya Hacker Günü Kutlandı, İnternet Korsanları Güvenlik Dersi Verdi

Dünyanın dört bir tarafından gelen internet korsanları İspanya'nın başkenti Madrid'de buluştu. Mundo Hacker (Dünya Hacker Günü) Konferansına 500 internet korsanı katıldı.

Korsanlar konferansta dijital dünyada kamu kurumları, özel şirketler ve bireylerin güvenliğinin nasıl daha iyi olabileceğini, hangi şartlarda ne kadar tehdit bulunduğunu konuşup, çözüm önerilerini tartıştılar.

Seminerlere İspanya'dan katılan internet korsanlarından Jesus Gonzalez, sadece 100 dolara gerekli malzemelerin satın alınarak, internette ciddi zararlar verebilecek siber saldırılar düzenlenebileceğini anlattı.

İspanyanın ünlü internet korsanlarından Antonio Ramos da, halen birçok şirketin siber güvenliği için gerekli yatırımı yapmadığını şirketlerin bunu hala bir gider kalemi olarak gördüklerini ve masraftan kaçtıklarını söyledi.

"Van Hauser" lakaplı tanınmış Alman internet korsanı Marc Heuse, dünya üzerindeki internet korsanı sayısını tahmin etmenin zorluğundan bahsetti. Heuse, "Her birinin farklı bir amaç için çalışabileceğini ve yine her birinin kendi çalışma tarzının olabileceğini unutmamalıyız" dedi.

Heuse, "hacker" kelimesinin karşılığını tam olarak açıklamanın çok zor olduğunu, herkesin bu sıfatı kendisine bir şekilde yakıştırdığını da ifade etti.

Konferansta dünyada en çok internet korsanının Rusya, ABD, Almanya ve İsrail gibi ülkelerde bulunduğu açıklandı. Bu ülkelerin özellikle ulusal güvenliklerini korumak için internet korsanlarıyla ortak çalıştıklarından bahsedildi. Özellikle İsrail’de hükümet için çalışan korsan sayısının çok fazla olduğu ifade edildi.

Marc Heuse, dijital güvenliği sağlamak isteyen herkesin ve her kurumun iyi bir internet korsanına ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, "İyi bir internet korsanı dijital dünyada istediği tüm bilgiye ulaşıyor. Özellikle saldırı ve korsanlık amaçlı çalışanların yakalanması çok zor. Fiyatlandırma ise işin boyutuna göre değişebiliyor” dedi.

FBI Bir Hacker'ın Başına Rekor Ödül Koydu

Sony Hacklendi, Hollywood Yıldızların Maaşları Açığa Çıktı

Rus Hackerlerın Beyaz Saray’a Nasıl Saldırdığı Saptandı

YORUMLAR