Dünya'ya En Yakın Öte Gezegen Yaşanabilir Görünüyor

Dünyaya En Yakın Öte Gezegende Yaşam Olabilir

Keşfedildiği günden bu yana yaşama elverişli olabileceği belirtilen, Dünya'ya en yakın öte gezegen konumundaki Proxima Centauri b hakkında yapılan yeni bir çalışma, heyecan verici bilgiler ortaya çıkardı. Elde edilen bilgilere göre, gezegende yaşam olması ihtimali daha da kuvvetlendi.

İlk kez 2016 yılında keşfedilen Proxima Centauri b’nin, kendi yıldızına uzaklığına bakılarak yaşama elverişli olabileceği belirlenmişti. Proxima Centauri b'nin cüce yıldızı Proxima Centauri’nin, Güneş'ten 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunduğu ifade ediliyor.

Proxima Centauri b hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilmek için Dünya'da iklim değişikliği incelemelerinde kullanılanlara benzer bilgisayar simülasyonları kullanan bilim insanları, gezegenin yüzeyinde çok çeşitli koşullar altında yüksek miktarda sıvı halde su bulunabileceğini belirledi. Simüslasyonlar sonucunda gezegende yaşam olabileceği sonucuna varıldı.

Dev kıtalar, ince atmosferler, farklı atmosfer bileşenleri ve okyanusta tuz miktarında değişiklikler gibi birçok farklı etkeni dahil ederek 18 farklı senaryonun simülasyonunu yapan bilim insanları, Proxima Centauri b’nin yüzeyinin bazı bölümlerinde açık okyanusa sahip olduğu sonucuna ulaştı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü’nden gezegen bilimci Anthony Del Genio, yapılan bilgisayar simülasyonlarının, Proxima Centauri b’de yaşam ihtimalinin yüksekliğini net bir şekilde ortaya çıkardığını söyledi.

YORUMLAR