E-Sigaralara Dikkat! Bilgisayarınız Hacklenebilir

E-Sigaralara Dikkat! Bilgisayarınız Hacklenebilir

Elektronik sigaraların sağlık riskleri belirsizliğini koruyor, ancak dijital tehlikeleri açıklığa kavuştu.

Vaporizer olarak bilinen, Türkçe’ye ‘püskürteç’ olarak geçen namı diğer e-sigaralar, sigarayı bırakamayanlar arasında hızla yaygınlaştı. Ciğerlere etkisi hakkında henüz kesin söylemler bulunmasa da çevre ve cüzdan dostu olmaları nedeniyle hemen benimsenen bu elektronik aletler, hackerlar tarafından kötü amaçlar için kullanılabiliyor.

E-Sigaralar Siber Saldırı Aracı Olarak Kullanılabilir

Geçen hafta düzenlenen B-Sides London Kongresi’nde konuşan siber güvenlik uzmanı Ross Bevington, siber korsanların e-sigaraları kullanarak bilgisayarlara kötü niyetli yazılım bulaştırabileceklerini aktardı. USB ile cihaza bağlandığı anda, bilgisayarı kamera veya fare olarak kandırabilen elektronik sigaralar, bu yönleriyle kötü yazılım deposu haline gelebiliyor. Bilinçsiz bir kullanıcının bilgisayarını ele geçirmekte oldukça kullanışlı olacak bu püskürteçlere, bir WannaCry olmasa da ciddi zararlar verecek kadar kötü amaçlı kod sığdırılabiliyor.

Ayrıca Bevington, ismini vermediği bir büyük Çin firmasının, bu durumu 2014’te daha e-sigaralar bu kadar yaygın değilken yaşadığını belirtti. Kısacası tanımadığınız biri elektronik sigarasını bilgisayaranızdan şarj etmek isterse, ‘hayır’ deyin.

E-sigara ile İlgili Sıkça Sorulan 7 Sorunun Cevabı

E-Sigara Bataryası Cebinde Patlayan Adam Hastanelik Oldu

YORUMLAR