E-Ticaret Sitelerine Vergi Kesintisi Geliyor

E-Ticaret Sitelerine Vergi Kesintisi Geliyor

E-ticaret siteleri için tasarlanan yeni tip vergiler geliyor. Haksız rekabetin önüne geçmek için çalıştıklarını anlatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘vergi kesintisi’ veya ‘resen vergi mükellefiyeti tesisi’ uygulamalarına geçeceklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Bakan Ağbal, uygulanacak vergi kesintisinin tüm elektronik ticaret siteleri için aynı olmayacağına, sektörel farklılıkların göz önüne alınacağına da değindi.

Türkiye üzerinden kazanç sağlayan sitelerden resen vergi de isteyeceklerini belirten Ağbal, "İstedikleri kadar Türkiye'de mükellefiyet tesis ettirmesinler. Maliye Bakanlığı olarak bu mükelleflerin Türkiye'deki faaliyetlerini esas alıp, faaliyetlerine bakıp resen vergi mükellefi yapabiliriz.” açıklamasında bulundu. Bu tür firmalara, Türkiye üzerinden vergi mükellefi olmalarını öğütleyen Maliye Bakanı, “Siz bunu yapmazsanız biz iki kanaldan sizinle mücadele edeceğiz. dedi. Bakan Ağbal, firmalar ne zaman ülkemizde vergi mükellefi olurlursa, ardından vergi kesintilerinin kaldırılabileceğinin altını çizdi.

YORUMLAR