En İyi Web Tarayıcısını Yapmak İçin Bir Araya Gelen İsimlere İnanamayacaksınız

En İyi Web Tarayıcısını Yapmak İçin Bir Araya Gelen İsimlere İnanamayacaksınız

En iyi web tarayıcısı "biz daha iyisi yapana kadar şimdi kullandığımızdır" mantığı ile hareket etmenin yanlış olduğuna karar veren Apple, Microsoft, Google ve Mozilla, kolları "süper tarayıcı" yapmak için sıvadılar.

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla yazılım mühendisleri, WebAssembly (WASM) adı altında bir oluşumda bir araya geliyorlar. Amaçları en güvenlikli, en hızlı ve faydalı özellikleri bir arada barındıran bir web tarayıcısı yapmak. Bugüne kadar kullanılan yazılım dillerinden daha üstün programlama lisanı kullanmayı hedefleyen bu süper takım, masaüstü ve mobil tarayıcılarda devrim yapmak üzere laboratuvarlara kapandılar. WebAssembly Mozilla'nın çatısı altında kurulan bir oluşum ve yeni bir girişim değil. Ancak ilk defa devleri bir araya getiriyor.

Günümüzde JavaScript tabanlı web tarayıcılarının "eski kafalı" olduğuna karar veren 4 dev şirket, çok önemli bir konuda ilk defa bir araya geliyorlar. JavaScrit’i tamamen bir kenara atarak .NET tabanlı "bytecode" kodlama sistemi üzerinde yoğunlaşan Apple, Google, Microsoft ve Mozilla yazılımcıları, çok yakında "süper tarayıcıyla" karşımıza çıkabilirler.

Oluşturulan WebAssembly yakın bir gelecekte web tabanlı uygulamaların mobil ve masa üstü cihazlarda daha güvenlikli ve hızlı çalışmasının yanı sıra tüm mobil uygulama alt yapısının da evrim geçirmesine sebep olabilir. 

Google, Chrome'un Sıkıcı Bir Özelliğini Daha Hayatımızdan Çıkardı

Google, Yavaş Web Sitelerini Bize İhbar Edecek

Google, Yavaş Web Sitelerini Bize İhbar Edecek

YORUMLAR