ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

ESET, WannaCry Kontrol Aracı Yayınladı

Güvenlik ve Anti-virüs programlarıyla tanıdığımız yazılım şirketi ESET, Windows tabanlı kişisel bilgisayarlarınızda WannaCry tehlikesinin olup olmadığınızı kontrol edebileceğiniz küçük bir araç yayınladı. 

Bu yılın başlarında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansından, Windows'taki açıklar yoluyla sisteme girilmesine olanak sağlayan EternalBlue isimli bir uygulama çalınmış ve internet ortamında yayınlanmıştı. Bir grup hacker, bu açık yoluyla geliştirdikleri WannaCry virüsünü geçtiğimiz hafta bir anda ortaya çıkararak, bütün dünya üzerinde önlenemez bir hırsızlık dalgasının başlamasına sebep olmuşlardı. 

Windows'taki açıkları kullanarak sisteme sızan bu zararlı yazılım, bilgisayardaki .jpg, .doc, .txt ya da bunun gibi önemli olacak dosya uzantılarını buluyor ve bunlara şifre koyarak ulaşılmasını engelliyordu. Ardından sizden Bitcoin yoluyla fidye isteyen hackerlar, fidyenin ödenmemesi durumunda dosyaların silineceği tehdidinde de bulunuyorlardı. 

Microsoft olayın başından sonra yaptığı azimli çalışmalar ve WannaCry'ın kapatma tuşunun yanlışlıkla keşfedilmesiyle birlikte virüs engellenmiş; ancak hala büyük tehlike arz ettiği belirtilmişti. ESET, hazırladığı EternalBlue Vulnerability Checker isimli küçük araçla birlikte sisteminizde WannaCry tehlikesi olup olmadığını kontrol etmenize de olanak sağladı. İndireceğiniz bu küçük yazılımla birlikte, tehlike içerisindeyseniz yapmanız gerekenleri de görebilirsiniz. 

WannaCry Virüsünden En Çok Hangi İşletim Sistemi Etkilendi?

WannaCry'ı Durduran 22 Yaşındaki Genç Rahatsız Edilmek İstemiyor

WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

YORUMLAR