Facebook Bir Haftada 66 Bin Paylaşım Sildi

Facebook Bir Haftada 66 Bin Paylaşım Sildi

Terör ve şiddet yanlısı paylaşımların arttığı sosyal medya platformlarında bu konuda eleştiri oklarını üzerine toplayan Facebook, kullanıcılar tarafından paylaşılan aşırı şiddet içerikli videoların hızlıca kaldırılması adına çalışmalarını hızlandırarak haftada yaklaşık 66 bin paylaşımın kaldırıldığını açıkladı.

Terör eylemlerinin yanı sıra cinayet, intihar ve çocuk istismarı gibi ağır şiddet içeren paylaşımların kaldırılmasına geç kalması yönünde eleştiriler alan Facebook, artık bu tür içeriklerin kaldırılmasında daha hassas olacak. Şirketin blog sayfasında açıklamada bulunan Facebook Avrupa, Ortadoğu ve Asya Kamu Politikaları Başkanı Richard Allan, son iki ayda haftalık 66 bin paylaşımın platformdan kaldırıldığını açıkladı. Ayrıca şirket bu tür paylaşımları nefret söylemi olarak değerlendirirken, kullanıcılardan nefret söylemlerini gördüğü anda bunları rapor etmeleri de istendi.

2 milyar kullanıcıya sahip Facebook, hızlı bir propagandaya zemin oluşturması açısından terör yanlısı kişilerin uğrak noktası durumunda. Şiddet söylemlerinin yayılmasının önünü kesmek amacıyla Facebook, çalışan sayısını da artırma yoluna gidiyor. Bu kapsamda 4 bin 500 kişiye ek olarak 3 bin kişinin daha işe alınacağı belirtildi. Ayrıca kullanıcılardan gelen ihbarlar da sürekli olarak incelenecek.

Konuyla ilgili yorumlarda bulunan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de küresel bir medya aracı Facebook’un güvenlik toplumu oluşturma konusunda kilit bir rol oynadığının farkında olduklarını ve şiddet içerikli paylaşımların yayılmadan ortadan kaldırılması yönünde gerekenin yapılacağını ifade etti.

Yeni Bir Rekor, Artık 2 Milyar Kişi Facebook Kullanıyor

Dizilerinizi Facebook'ta İzlemeye Hazır Olun

YORUMLAR