Facebook Instant Article, Apple News ve Google AMP'yi Destekleyecek

Facebook Instant Article, Apple News ve Google AMP'yi Destekleyecek

Facebook ve Google, bugüne kadar iki ayrı tarafta anlık makaleler ile daha hızlı bir internet sunmak için mücadele veriyorlardı. Facebook tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısıyla birlikte bu ayrılığın son bulacağı söylendi.

Facebook Instant Article ve Google AMP (Accelerated Mobile Pages, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar), aynı amaca hizmet ediyorlardı. Facebook'un geliştirdiği sistemde, Facebook üzerinde bu haberler rahatça okunabilirken, Google'un sisteminde arama sonuçlarının ardından bu desteği sonan haberler görünebiliyordu. İki sistem de klasik haber sitelerinden farklı olarak, herhangi bir yükleme yapmadan habere anında erişmemize olanak sağlıyorlardı. 

Facebook'un geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir hackathon sırasında ortaya atılan fikirlerin hayata geçirilmesi amacıyla yapıldığı söylenen bu yenilikle birlikte, Facebook Instant Article SDK'sının güncellendiği belirtildi. GitHub üzerinden ulaşabilecek olan bu yeni SDK ile birlikte Instant Article için hazırlanmış internet siteleri, kolayca Google AMP ve yakın zaman sonra kullanıma açılacak Apple News için de uyarlanabilir olacaklar. Böylece geliştiriciler ve yayıncılar, çok çaba sarf etmeden tüm bu platformlar üzerinden yazılarını yayınlayabilecekler.

Bu değişiklikle birlikte artık yayıncılar sadece bir platformu seçerek, internet sitelerini ve yazılarını buna göre düzenlememiş olacaklar. Daha önce farklı font ve yazı stilleri destekledikleri için iki ayrı platform için iki ayrı çalışma yapmak gerekiyordu.

Facebook Sansür Politikaları Oldukça Karışık Görünüyor

Çok Acıktıysanız Size Facebook Yemek Ismarlasın!

Facebook Dağınık Bulunan Tüm Hizmetlerini Bir Çatı Alında Topluyor

YORUMLAR