Facebook Kullanıcıların Duyguları ile Oynama Politikasını Savundu

Facebook Kullanıcıların Duyguları ile Oynama Politikasını Savundu

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un kullanıcıların psikolojik durumları üzerinde bazı izinsiz deneyler yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu deneylerde genellikle kullanıcıların karşısına çıkan olumlu ve olumsuz içeriklerin oranlarında değişiklikler yapılıyor, bu sayede ne tür tepkiler alındığına dair istatistikler elde ediliyordu. Ayrıca kullanıcıların daha fazla tıklama ve etkileşime girme işlemlerini gerçekleştirmeleri için çeşitli dürtülerden faydalanılıyordu. Dolayısıyla kullanıcıların bunu haber kaynakları sayesinde farketmeleri biraz huzursuzluğa neden oldu denilebilir.

Facebook ise gerçekleştirilen bu deneyimlere şu şekilde cevap vererek kendini savundu: "Hizmetimizi iyileştirmek ve kullanıcıların Facebook ile etkileşimlerini en yüksek düzeye getirecek içerikleri sunabilmek için gerçekleştirildi."

Ayrıca yapılan açıklamalarda elde edilen verilerin hassas bir şekilde işlendiği, güvenli bir şekilde saklandığı ve bu verilerin kullanıcıların hesaplarıyla ilişkilendirilmediği bilgisi de mevcut. Böylece psikolojik verilerin anonim olarak tutulduğuna dair gerçekleştirilen bu açıklama biraz iç rahatlatıcı olsa da Facebook'a bu konuda ne kadar güvenilebileceğine dair yeni sorular sorulmaya başlandı bile.

Çalışmanın eş başkanlarından Adam Kramer ise kendi blogunda konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

"Deneyi yazan ve tasarlayan kişi olarak söyleyebilirim ki, amacımız hiç kimseyi sinirlendirmek değildi. Bazı kişilerin bu konuda neden hassasiyet gösterdiğini anlayabiliyorum ancak ben ve iş arkadaşlarım gazetelerin bu konudan bahsediş şekillerinden ve bunun sebep olduğu panikten dolayı çok üzgünüz."

Facebook'un son deneyi her ne kadar rahatsız edici olsa da benzer pek çok çalışmanın gizli servisler tarafından da yürütüldüğü biliniyor. Geçtiğimiz aylarda ABD'nin Küba'da hükümete karşı protestoları arttırabilmek için Küba Twitter'ı adlı bir hizmeti devreye sokmaya çalıştığına dair bilgiler edinilmişti ve bu komplo denemesi ortaya çıkarılmıştı.

Sosyal ağlar artık hayatımızın vazgeçilmezleri olsalar da bu durumun bağımlılık haline gelmediğinden emin olmanız sizin için en büyük önerimiz. Aksi taktirde maalesef pek çok konuda medya manipülasyonları ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Önümüzdeki günlerde Facebook'un bu konuda nasıl davranacağını hep birlikte göreceğiz.

iPhone 7 yaşında!

YORUMLAR