Facebook Messenger SMS İstemcisi ve Facebook İntihar Önleme Araçları Yayınlandı

Facebook Messenger SMS İstemcisi ve Facebook İntihar Önleme Araçları Yayınlandı

Sosyal medya devi Facebook'un anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger için önemli yenilikler yolda. Facebook geçtiğimiz yıllarda site üzerinden mesajlaşma için farklı bir yöntem geliştirmişti. Mesajlaşma bölümünü Facebook Messenger platforuma taşıyan Facebook, kullanıcılara Facebook Messenger'ı tıpkı WhatsApp gibi istenilen anda kullanılabilen bir araç olarak sunmuştu ve bu platformu geliştirmek için çalışmıştı. Daha sonradan sesli arama ve görüntülü arama özelliklerini bünyesine kazandıran Facebook Messenger artık çok daha yetenekli hale geliyor. Facebook'un şu an belli ülkelerde Android cihazlar üzerinde hizmete açmaya başladığı yeni SMS istemcisi sayesinde Messenger akıllı telefonunuzda yazışmalar için kullanacağınız tek araca dönüşebilir.

Messenger'dan SMS Gönderme ve Alma Devri Başlıyor

Facebook Messenger için geliştirilen SMS istemcisi sayesinde kullanıcılar Facebook Messenger üzerinden telefonlarına gelen kısa mesajları okuyabilecek ve kısa mesajlar gönderebilecekler. Bu sayede telefonunuzda uygulamalar arasında geçiş yapmadan yazışmalarınızı tek bir yerden yürütebileceksiniz. Facebook Messenger'ın başındaki isim olan David Marcus ise bu yeni özelliğin Facebook Messenger'ı Android'in en iyi SMS istemcisi yapacağını iddia ediyor. Facebook Messenger'ın SMS istemcisi aracılığıyla kullanıcılar kısa mesajlara çıkartmalar, ses kayıtları, konum bilgileri ekleyebilecekler.

Facebook İntiharın Önüne Geçmeyi Hedefliyor

Sosyal medya platformlarının bireylerde psikolojik problemler ortaya çıkarabildiği daha önceden yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştı. Bu nedenle uzmanlar sosyal medya servislerini bu konuda duyarlı olmak için uyarıyordu. Anlaşılan o ki Facebook bu çağrılara kulak vermiş ve intihar vakalarının önüne geçebilmek için özel araçlar hazırlamış. Bu araçlar bir menüde toplanıyor ve kullanıcılar bu menüden intihara meyilli Facebook kullanıcılarının paylaşımlarını raporlayabiliyorlar. Bu sayede bu paylaşımlar Facebook tarafından takip edilebiliyor. Ayrıca raporlamayı yapan Facebook kullanıcıları paylaşım sahibine direkt mesaj gönderebiliyor, ortak bir arkadaş aracılığıyla iletişime geçebiliyor ve yardım etmek için çabalayabiliyor. Facebook bu tür durumlarda etkili ve kullanışlı tavsiyerlerde de bulunabilmekte.

Facebook Messenger'da Mutlaka Kullanmanız Gereken 15 Süper Özellik

YORUMLAR