Facebook, Veri Güvenliğinizi Yine Tehlikeye Atacak

Facebook, Veri Güvenliğinizi Yine Tehlikeye Atacak

Facebook son zamanlarda bildiğiniz gibi reklamcılığı ve veri paylaşımını oldukça ciddiye almaya başladı. Sosyal medya devi şimdi ise işleri başka bir boyuta taşıyarak, tüm veri deposunu kullarak üçüncü parti sitelere hedef reklamlar satmaya başlıyor.

Facebook'un yeni reklamcılık projesi reklamcıların Facebook aracılığıyla, Facebook'un kendine ait olmayan verilerini üçüncü parti firma ve sitelerle anlaşarak satım işine giriyor. Bunun pratikte nasıl işleyeceğini bilmiyoruz, ancak düşününce Facebook'tansa kullanıcıların özel verileri tehlike altına giriyor olabilir.

Öncelikle sistem geçen sene Microsoft'tan satın aldığı reklam platformu Atlas'ı kullanacak ve reklamların hem Facebook üzerinde hem de diğer sitelerde kullanılabilirliğini ölçecek. Ayrıca bu verileri reklam pazarında kullanmak için Facebook'a ait olmayan içeriklerde bile sosyal medya ağındaki hedef kitlelere ulaşabilecek.

Facebook örünüşe göre bunların Facebook reklamı olmayacağının altını çiziyor, ancak reklamlar Facebook'un verisini kullanarak hedef kitle alacağından, sosyal ağı kullanan kişilerin tüm geçmiş bilgileri ve arama sonuçları da bir şekilde üçüncü kişilere aktarılmış olacak. Şimdiye kadar Omnicom işimli bir reklamcılık holding şirketi bu projeyi kullanarak reklam satın alabileceğini açıkladı.

Tüm bu planın en can alıcı noktası kesinlikle güvenlik aktivistliğini hareketlendirecek bir adım olması. Sonuçta kullanılan yöntem insanların sosyal ağdaki kişisel arama ve kullanım verileri olacak ve en önemlisi de bunların paylaşılacak olması.

Samsung da Çin'de Yasaklılar Listesine Dahil Oldu

Gmail'ın Yeni Görünümü ve Özellikleri Sızdırıldı

YORUMLAR