FBI, Sony Siber Saldırganlarının İzini Bulmayı Başardı mı?

FBI, Sony Siber Saldırganlarının İzini Bulmayı Başardı mı?

FBI'ın yaptığı açıklamaya göre bazı sebeplerden dolayı IP adreslerini gizleyemeyen saldırganların Kuzey Kore menşeli oldukları kesinlik kazanıyor. Proxy bağlantıları noktasında açık veren saldırganlar hakkında nasıl bir işlem yapılacağı henüz açıklanmadı.Kasım ayında saldırıya uğrayan Sony Stüdyoları, bu saldırıdan ağır darbe almış ve tüm şirket sırları internete yayılmıştı. Saldırganları The Interview filmiyle ilgili tehditler yağdırması şüphelerin Kuzey Kore üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmuştu. 

FBI başkanı James Comey dün yaptığı açıklamada bu şüphelerin doğru çıktığını açıkladı. Ulusal Siber Güvenlik Konferansı (ICCS) esnasında bir konuşma yapan Comey, Guardians of Peace (GoP) olarak bilinen siber saldırganların Kuzey Kore'den saldırıyı gerçekleştirdiklerini tespit ettiklerini açıkladı. 

Saptamalar hakkında yine de çok kesin bilgiler vermekten çekinen FBI başkanı, bazı yazışmaların ve e-postaların IP adreslerinin takip edildiğini söyledi.  Bu iletilerde konuşulan konuların Sony'e yapılan saldırıyla ilintili ipuçları ve kanıt parçacıkları bulundurduğunu açıkladı. FBI bilirkişi raporu ise aslında FBI kadar emin konuşmuyor. Kesin bulgulara daha erişilmediğini IP adreslerinin çok kesin kanıtlar oluşturamayacağını savunuyor. 

Başından beri Kuzey Kore'nin saldırının arkasında olduğu hakkında FBI'ın kendine güveni çok fazla. Saldırılar ortaya çıktığı gün FBI doğrudan Kuzey Kore’yi suçlamış, ancak Kuzey Kore hükümeti saldırıların hükümet temelli bir eylem olmadığını, bireysel suçların hükümete mal edilmemesi gerektiğini söyleyerek sorumluluk almamıştı. 

Sony, Korsanları Hacklemeye Çalışıyor

Kuzey Kore’ye Siber Saldırı Gerçekleşti, Tüm İnternet Gitti

Sony Çalışanları İçin Ofis Hayatı Kabusa Döndü

Sony‘i Kimin Hacklediği Asla Bilinemeyecek

YORUMLAR