FireChat ile Doğal Afetlerde ve Savaşta İletişim Kurulabiliyor

FireChat ile Doğal Afetlerde ve Savaşta İletişim Kurulabiliyor

Türkiye'nin başına her gün başka bir felaket gelmeye devam ediyor. Zor durumlarda ise insanın temel ihtiyaçlarından bir tanesi iletişim oluyor. FireChat ise bunu bir nebze olsun sağlamayı amaçlayan bir uygulama olarak karşımızda duruyor.

Sel, deprem, darbe, savaş, terör saldırısı... Çok farklı sebeplerden ötürü internet ve GSM bağlantımızın kopma durumu var. Böyle durumlarda hem kendi hayatınızı kurtarmak hem de başkalarına yardım etmek için bir şekilde iletişim kurmanız gerekiyor. Şu an telefonlarımızda yüklü olan uygulamaların hemen hepsi ise internet bağlantısı ya da GSM'i şart koşuyor. FireChat isimli uygulama ise bunun için farklı bir yol geliştirme amacını güdüyor.

FireChat mesajlarınızı internet ya da GSM bağlantısı yolundan ziyade başka şekillerde karşınızdaki kişiye ulaştırmayı amaçlıyor. Bu bağlatı şekilleri bluetooth, Wi-Fi, Apple MultiPeer vb. P2P yani iki nokta arasındaki bağlantı şekillerini kullanıyor. Gönderdiğiniz bir mesaj böylece 60 metre uzağınızdaki birine ulaşabiliyor. Eğer mesajı göndermek istediğiniz kişi o değilse; mesajlar kullanıcılar arasında sekerek, sonunda ulaştırılmak istenilen kişiye gidiyor. 

Böylece çok zor bir durumda herhangi bir bağlantınız yoksa bluetooth yoluyla mesajınızı bir şekilde başkasına iletme şansı yakalayabiliyorsunuz. FireChat'in efektif olarak çalışması için ise çok fazla kişi tarafından kullanılması gerekiyor. Kendi özel bir ağ kurduğu için bu ağ kullanıcı sayısına göre büyüyor. Büyüyen kullanıcı sayısıyla birlikte ağın genişliği de artıyor ve daha uzaktaki kişilerle bağlantı kurma şansı yakalayabiliyorsunuz.

Ancak FireChat'in güvenlik açısından birçok eksiğinin de olduğunu söylemek gerek. Sistem üzerinden atılan mesajların bir sunucu üzerinde toplandığı bu sebeple sunucuya erişildiği zaman bütün mesajlara da erişilebileceği söyleniyor. Yani gönderdiğiniz mesajlar bir filtreden geçiyor ya da kurumlarca kontrol ediliyor olabilir. Yine de zor zamanlarda kullanmak için aklımızda olması gereken uygulamaların başında geliyor.

YORUMLAR