Firefox 33 Yayınlandı, Güncelleme Notları

Firefox 33 Yayınlandı, Güncelleme Notları

Mozilla Firefox web tarayıcısının geçmiş yıllara nazaran çok daha hızlı bir şekilde güncellendiği ve yeni sürümlerin çok kısa sürelerde ortaya çıktığı ortada. Özellikle Google Chrome'da bu tip sık güncelleme sisteminin oturtulmasıyla birlikte Mozilla da benzer adımlar atarak Firefox'un yeni sürümlerini eskisine göre çok hızlı bir şekilde çıkarmaya başladı. Tabii ki bu durum neticesinde 32. sürümden oldukça kısa bir süre sonra Mozilla Firefox 33 de yayına alındı. Bu sürümde yer alan değişiklikler ise geliştiriciler tarafından açıklandılar ve bunlara kısa bir göz atarak devam edelim.

Elbette her sürümde olduğu gibi bu sürümde de performans ve güvenlik güncellemeleri yer alıyor. Bu geliştirmelerin detayları yer almasa da daha az sistem kaynağı tüketimi ve daha sorunsuz bir internet gezintisi deneyiminin bizleri beklediğini söyleyebiliriz.

Dikkat çeken en büyük geliştirme ise OMTC teknolojisinin Firefox'a ilk defa adapte edilmesi oldu. Bu teknoloji, Windows içerisindeki Firefox'un web sitelerini daha hızlı görüntüleyebilmesi için grafik işlemcisine yönelik olarak ikinci bir işlem kanalı oluşturmasını sağlıyor ve dolayısıyla GPU'dan çok daha güçlü bir şekilde işlem kapasitesi desteği alınıyor. Bu özellik maalesef tarayıcının Mac sürümünde mevcut değil.

Aynı zamanda yeni sekmelerin yer aldığı bölümün de artık daha iyi şekillenebilir olduğunu ve daha esnek bir kullanım sağladığını görebilirsiniz. Fakat bu bölümün hale Chrome ya da Opera gibi rakiplerden geride kaldığını belirtmeden geçmemek gerekli.

Firefox 33'te gelen diğer başlıca yenilikler ise şöyle listeleniyor:

  • OpenH264 desteği
  • Daha iyi aramalar yapabilme
  • Daha hızlı JavaScript işleme
  • Yeni içerik güvenlik politikası için altyapı
  • Geliştirilmiş oturum kurtarma
  • Yeni DOMMatrix arayüz
  • HTTPS üzerinden HTTP geçidine bağlanma

Tarayıcının oldukça stabil ve sorunsuz bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Eğer cihazlarınıza indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Facebook yorumlarınıza çıkartmalar ekleyin

YORUMLAR