Flash Düşmanı Tarayıcılar Arasına Microsoft Edge de Katıldı

Flash Düşmanı Tarayıcılar Arasına Microsoft Edge de Katıldı

Son yıllarda web tarayıcıları Flash ile bir savaşın içine girdi. Yakın zamana kadar bu savaşı pek ciddiye almayan Microsoft, görülen o ki geri kalmamak istiyor. Şimdiye kadar Flash içeriklerini varsayılan olarak çalıştıran Microsoft Edge tarayıcı, önümüzdeki güncellemelerle birlikte Flash içeriklerini engellemek için elinden geleni yapacak. 

Peki Microsoft Edge bu içeriklerle nasıl savaşacak? Bir web sitesinde bulunan videolar HTML 5 destekliyorsa, Edge Flash'ı zaten yüklemez. Fakat hala Flash kullanmakta ısrar eden siteler için Edge, kullanıcılara bu içeriği çalıştırıp çalıştırmamasını soracak. Tıpkı aşağıdaki gibi:

Flash içeriklerinin güvenlik sorunu olduğu biliniyor. Bu eski teknoloji aynı zamanda HTML 5 kullanan muadillerine göre çok ciddi bir şekilde yavaş kalıyor. Bu nedenle Flash kullanan sayfalarda, genellikle yavaş yüklenme ve bant genişliği tüketme sorunu sıkça görülüyor. 

Flash ile savaş genellikle Chrome ile gündeme geliyordu. Diğer tarayıcılarla kıyaslandığında Microsoft Edge biraz geç kalmış olsa da, doğru bir adım atmış diyebiliriz. Bu arada, bazı tarayıcılar popüler sitelerin flash içerik oluşturabilmesi için beyaz liste yapıyorlar. Microsoft Edge'de bu olur mu henüz bilmiyoruz.

Google Chrome, Flash'ı Devre Dışı Bırakmaya Başlıyor

Adobe Flash Player'da Tam 52 Güvenlik Açığı Güncellendi

Microsoft Edge Tarayıcıda Flash Player Nasıl Engellenir?

YORUMLAR