Fransa'nın Güçlü Cumhurbaşkanı Adayı Emmanuel Macron'a Hack Şoku!

Fransa'nın Güçlü Cumhurbaşkanı Adayı Emmanuel Macron'a Hack Şoku!

Fransa'nın önde gelen Cumhurbaşkanı adayı Emmanuel Macron'un kampanya mailleri sızdırıldı. Macron, belgelerin sızdırılmış olduğunu kabul etti.

Fransa'da on yıllardır devam eden partici geleneğe son vererek, bağımsız aday olarak ön plana çıkan Emmanuel Macron, Cuma günü yapılan anketlerde de en güçlü rakibi Le Pen'i yine geçerek liderliğini artık kabul ettirmiş görünüyor. Bu durumun resmileşmesine artık saatler kala, Macron'un kampanya mailleri sızdırıldı. EMLEAKS isimli bir profilde paylaşılan verilerde, 9 GB'lık kampanya bilgileri yer alıyor.

Emmanuel Macron'un siyasi hareketi En Marche tarafından yapılan açıklamda da saldırıya uğrandığı doğrulandı. Açıklamada, "Hareketimiz bu akşam, çeşitli bilgilerimizin sosyal medyada yayılmasına yol açan büyük ve koordineli bir saldırının kurbanı oldu" denildi.

Cumhurbaşkanı Seçim Komisyonu, Macron'un kampanyasının verilerinin sızdırılması ve yayınlanmasıyla ilgili olarak bugün bir toplantı düzenleyeceklerini açıkladı. Fransa İçişleri Bakanlığı yetkilileri de seçim yasakları nedeniyle yorum yapmayı reddetti. Medya ise kampanyanın son ermiş olması nedeniyle e-postaların ayrıntılarını yayınlama konusunda temkinli olmaya çağırıldı. Ayrıca, yayınların cezai yaptırımlara neden olabileceğine de dikkat çekildi.

Bunlara rağmen, kamuoyu araştırmaları Macron'un ikinci tur seçimlerinde yüzde 62 ile Cumhurbaşkanlığı'nı kazanacağını gösteriyor. 

Facebook ve Google, Seçimlerde Yalan Haberi Önlemek İçin Fransa'ya Destek Oluyor

YORUMLAR