General Motors, ABD'deki Binlerce Çalışanını İşten Çıkarıyor

General Motors, ABD'deki Binlerce Çalışanını İşten Çıkarıyor

Amerikan otomotiv sektörünün lider markası General Motors (GM), yeniden yapılanmaya gidiyor. Detroit merkezli üretici, beş fabrikasını kapatacağını ve çalışan sayısında küçülmeye gideceğini açıkladı.

Chevrolet, Buick, Cadillac ve GMC gibi dev markaları bünyesinde bulunduran General Motors (GM) yeniden yapılanma kapsamında, Kuzey Amerika’daki 14 bin çalışanını işten çıkaracak. Bu sayı, şirketin sahip olduğu beyaz yakalı işgücünün yüzde 15’ine denk geliyor.

Şirket ayrıca, ABD'nin Michigan, Maryland ve Ohio eyaletlerinde ve biri Kanada'nın Ontario eyaletindeki olmak üzere beş fabrikasını kapatacağını, ancak söz konusu fabrikalarda çalışan bazı işçilerin üretim hacmi artırılan kamyon veya SUV fabrikalarına transfer edilebileceğini belirtti.

general motors fabrika

GM, çizdiği yeni yol haritasında SUV ve kamyon üretimine daha fazla ağırlık verecek. Zira ABD’deki değişen otomobil pazarı şirketi buna zorluyor. Ekim ayında ülkede satılan yeni araçların yaklaşık yüzde 65’i kamyon veya SUV modeldi. Bu rakam, sadece beş yıl önce yüzde 50 civarındaydı.

GM’nin hisseleri, yeniden yapılanma açıklamasının ardından, borsada yüzde 6 değer kazanarak 37.98 dolar seviyelerine ulaştı. 

GM CEO’su Mary Barra, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şirketin güçlü olduğunu ve ekonomik bir gerilemeyi öngörmediklerini söyledi. 

Sürdürülebilir karlılık hedefiyle önemli adımlar attıklarını belirten Barra, “Şirketimizi uzun vadeli başarıya ulaştırmak için değişen piyasa koşullarının ve müşteri tercihlerinin önünden gitmemiz gerektiğini biliyoruz”  dedi.