Gmail Kırmızı Kilit Simgesi Kafaları Karıştırdı

Gmail Kırmızı Kilit Simgesi Kafaları Karıştırdı

Gmail kullanıcısı iseniz son günlerde aldığınız e-postalarda kırmızı kilit simgesi dikkatinizi çekmiştir. Peki doğrudan gelen kutusuna düşen bu simgenin bulunduğu mailller ne anlama geliyor? Güvenlik endişesi duymalı mıyız?

Google’ın e-posta servisi Gmail’e geçtiğimiz hafta güncelleme getirilmiş ve gönderilen e-postaların yanı sıra alınan e-postalar için de şifreleme uygulanacağı, e-postanın şifrelenmemiş olması durumunda bizleri uyaracağını öğrenmiştik ve detayları siz takipçilerimizle paylaşmıştık. Haberi yapmamızın ardından fazla geçmedi ki Gmail’e getirilen yeni TLS şifrelemeye ilişkin kullanıcıların kafasını karıştıran bir detay ortaya çıktı. E-postalarında gönderici adresinde kırık kırmızı kilit simgesini gören kullanıcıların kafasında soru işareti oluştu ve sosyal medya kanalları üzerinden Google’ı soru yağmuruna tuttular.

E-postalarınız arasında kırmızı kilit simgesi sizin de dikkatinizi çektiyse bu, o e-postanın TLS şifreleme ile şifrelenmediği anlamına geliyor. Aldığınız e-posta finansal bilgiler, şifre gibi mühim bir bilgi içeriyorsa göndericiyle iletişime geçip haberdar etmenizde fayda var. Aksi halde sadece sizle gönderici arasında kalması gereken e-postanın üçüncü şahıslarca da görüntülenebilmesi kuvvetle muhtemel. Ancak e-posta bülten gibi sadece haberdar etmeye yönelik, kişisel bilgi içermiyorsa tabii ki bildirmeniz, spam olarak işaretlemeniz gerekmiyor.

Gmail Kullanıcılarını Tehlikelere Karşı Uyarmaya Başladı

YORUMLAR