Google 17 Yaşına Bastı, Mutlu Yıllar Google

Google 17 Yaşına Bastı, Mutlu Yıllar Google

Kuruluşu 4 Eylül 1998 olarak görünse de Google doğum günlerini 2005'ten bu yana son 10 senedir hep ilk çevrimiçi olduğu 27 Eylül’de kutluyor.

Google artık sadece bir arama motoru değil. 17 yıllık kısa tarihinde dev bir teknoloji şirketi haline gelmeyi başaran nadir şirketlerden biri. Google 15 yıl içerisine o kadar çok gelişme sığdırdı ki, teknolojik tarih sayfalarında yer almayı hak eden bir kuruluş olmayı da başardı. 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edilen Google yöneticileri Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere sözleşme imzaladılar.

Google'ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi'nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, ilk olarak "BackRub" (sırt masajı) adını vermişlerdi. Belki de proje üzerinde çalışmaktan sırtları çok ağrımış olabilir bilmiyoruz. Daha sonra bu garip isimden vazgeçerek matematiksel bir terim olan "googol" kelimesini kullanmaya karar verdiler. Google ismi orijinal olarak Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğünden türetildi. Googol 10 üzeri 100'e karşılık gelen oldukça büyük bir matematik sayısı olarak da bilinir.

İşte Google 17. Yaş doğum günü videosu ve Google yaş günü kutlama Doodle’ları.

Google dünya üzerinde internet kullanan 10 kişiden 8’i tarafından her platformda kullanılıyor. iOS, Windows, Android ve Linux üzerinde çalışmayan hiç bir Google yan ürünü yok.

Google 15'inci Doğum Gününü Özel Bir Doodle ile Kutluyor

Google, 14. Doğum Gününü Pastalı Doodle ile Kutluyor

YORUMLAR