Google Arama ve Google Play Yakında Android Telefonlara Veda Edebilir

Google Arama ve Google Play Yakında Android Telefonlara Veda Edebilir

AB Komisyonunun yaptırımları doğrultusunda, Google Arama ve Google Play Store uygulamaları Google Android işletim sisteminden çıkarılabilir.

Google Avrupa Birliğinin baskısı ve tekelcilik suçlamaları karşısında çok yakında yüksek bir tazminat ödemek zorunda kalacak. Google sadece tazminatla da paçasını kurtaramayacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddia ediyordu. Bu uygulamaların başında Google Arama Motoru ve Google Play Store geliyor. AB Komisyonu bu noktada Google’ı köşeye o kadar sıkıştırdı ki, bu iki uygulama çok yakında Android cihazlardan kaldırılabilir.

Google Arama Motorunu Android ekosistemimden kalkarsa ne olur bilinmez ancak her zaman kullanıcıya yönelik alternatif arama motorları da yok değil. Bu yüzden kullanıcılar birkaç gün sıkıntı çektikten sonra yollarını bulabilirler. Arama motoru kısmında çareler tükenmiyorken, uygulama mağazasının sistem dışı kalıyor olması çok iç açıcı değil.

Bunlar henüz olasılıklar. Google bu uygulamaları henüz işletim sisteminden kaldırmış falan değil ancak olasılık dahilinde. Bu noktada Google ve AB Komisyonu arasındaki savaş devam ederken, komisyonun son derece sert yaptırımlarla şirketin karşına çıktığını da görmezden gelemiyoruz.

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

YORUMLAR