Google Chrome Tarayıcıdan Geri-Git Butonunu Tamamen Kaldırabilir

Google Chrome Tarayıcıdan Geri-Git Butonunu Tamamen Kaldırabilir

Google Chrome tarayıcıda bulunan Backspace olarak tanıdığımız "geri git" tuşu yakında tarayıcıya veda edebilir. Google’ın Chrome üzerinde yapacağı en son yenilikler arasında, bu yeniliği görmemiz mümkün olabilir.

Hepimiz bir şekilde klavyeyi kullanırken bazen yanlışlıkla Geri-Git ya da Backspace tuşuna yanlışlıkla basıyor ve özellikle web üzerinde form doldururken türlü sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Google bu sıkıntıyı yaşayanlar için yeni bir Chrome tarayıcı test ediyor. Bu tarayıcı Backspace tuşuna basıldığında web sayfalarının geri gitmesini engelleyecek.

Chromium Page Reviews sayfalarında Google’ın şimdiye kadar kullanıcıların yaptığı Chrome yorumları arasında, Backspace kazalarının ortaya çıkardığı şikayetleri oldukça önemli bir yer alıyormuş. Bundan dolayı Chrome geliştiriciler böyle bir önlem düşünmüş olabilirler. Gerçi gelen şikayetlerin sadece 10 binde 6 olarak oranlanmış olsa da, Chrome kullananların sayısının son derece astronomik olması şikayetin ciddi olarak ele alınmasına yol açmış olabilir.

Chrome üzerinde Alt+Sol ok tuşunun da sayfaları geri götürdüğünü biliyoruz. Bu işlem iki elin birden kullanılmasını gerektirdiğinde çok fazla kullanıcı hatasına olanak tanımıyor. Bu yüzden kısa zaman içinde Backspace tamamen iptal edilebilir ve Windows’da Alt+Sol yön tuşu kombinasyonu ile Mac üzerinde Elma+Sol yön tuşu simgelerini kullanmaya başlayabiliriz.

YORUMLAR