Google Earth, Yanlışlıkla Tayvan’ın Gizli Askeri Tesislerini Açığa Çıkardı

Google Earth Tayvan Gizli Askeri Tesis

Gizli Tayvan askeri tesisleri, Google Earth platformunda yapılan bir güncellemenin ardından, yanlışlıkla tüm dünyanın görebileceği bir şekilde çevrimiçi ortamda açığa çıktı. 

Güncelleme sonrasında açığa çıkan askeri tesisler arasında, Taipei, New Taipei, Taoyuan, ve Taichung gibi yerlerin 3D tasfirleri de bulunuyor. Hatta en az bir askeri üste yer alan Patriot füzelerinin bile hiçbir bulanıklık olmadan Google Earth üzerinden görülebildiği iddia ediliyor.

Google Earth’te yer alan ayrıntılı 3D tasfirleri, herkesin bu askeri yerleşkelerin düzenini, tam yerini, bina yapılarını ve hatta füze fırlatma yerlerini bile net bir şekilde görmesine imkan veriyor. Ayrıca güncellemeyle, Tayvan’daki Ulusal Güvenlik Bürosu ve Askeri İstihbarat Bürosu’nun da haritalarda açık bir şekilde görülebildiği belirtiliyor.

Tayvan Savunma Bakanı Yen Te-fa, hükümetin ulusal güvenlik konularında Google ile çalışması için özel bir görev gücü oluşturduğunu söyledi. Google’dan söz konusu tesislerin bulanıklaştırılması istendi ve askeri yerleşkelerin kamuflajının iyileştirilmesi adına çalışmalar yapılacağı belirtildi.

Aslında Google, haritalama platformunda hassas yerleşkelerin gizlenmesi adına dünya genelinde birçok ülkeyle iş birliği yapıyor. Ancak yine de bu örnekteki bir hata, Tayvan’ın özel olarak korunan bazı sırlarının açığa çıkmasına neden oldu.