Google Güvenlik Soruları Hiç Bir Şekilde Güvenli Değil

Google Güvenlik Soruları Hiç Bir Şekilde Güvenli Değil

Google kendi bünyesinde yaptığı bir araştırmayla, kullanıcılarına yönelttiği güvenlik sorularında ilginç bir ikileme düştü. 

Parolamızı kaybettiğimizde ya da başka bir sorunla karşılaştığımızda Google’ın kullanıcılarına yönelttiği soruların, bazı sıkıntılar oluşturduğu saptandı. Bunu saptayan yine Google’ın kendisi oldu.

Güvenlik sorularının kullanıcılar tarafından basit ve tahmin edilebilir bilgilerle doldurulması bir sorun teşkil ederken, zor ve tahmini zor bilgilerinde en az o kadar sıkıntı yarattığı ortaya çıktı.

Basit cevaplar siber saldırılarda hemen tahmin edilebiliyorlar, özellikle bu saldırıyı yapanlar sizi şahsen de tanıyorsa hiç şansınız kalmıyor. Öte yandan, tahmin zor ve son derece karmaşık cevaplar kullanıcıların bunlar sorulduğu anda hatırlamamasına yol açıyor.

Bu noktada Google, duruma bir alternatif geliştirmeye çalışıyor. Soruların soruları hatırlamak adına basit cevaplarla geçiştiren kullanıcılarını güvenceye almak, öteki taraftan son derece güvenli cevapları hatırlamayanların sistemi kolaylıkla kullanmasını sağlamak, Google için çok da kolay olmayacağa benziyor. 

İnternet'in En Büyük Belası Adware Yazılımlar Hızla Yayılıyor

Google'dan Daha Fazla Güvenlik İsteyenlere: Güvenlik Anahtarları

Tor Hakkında Şok İddia: Hiç Güvenli Olmayabilir

YORUMLAR