Google: Hacklenen Siteler Zararlı Sitelerden Daha Tehlikeli

Google: Hacklenen Siteler Zararlı Sitelerden Daha Tehlikeli

İnternetten gelen tehditlerin bazen maddi bazen de manevi kayıplara neden olduğu biliniyor. Özellikle kullanıcıların kişisel verilerinden tutun da maddi kaynaklarının sızdırılmasına kadar pek çok konuda zararı bulunan web sitelerinin bol miktarda olduğu, Google'ın ise bu siteleri mümkün olduğunca filtrelemek için elinden geleni yaptığı bir gerçek.

Şimdiye dek direkt olarak zararlı yazılımlar ve içerikler barındıran web siteleri ile mücadelede kısmen başarı sağlanmış diyebiliriz ancak Google bu sefer de başka bir konuya dikkatleri çekmeye karar verdi. Zararlı olduğu baştan belli olan ve malware barındıran yahut phishing atakları düzenleyen web sitelerinin aksine, bütünüyle yahut kısmen hacklenen web sitelerinin sahip olduğu tehdit potansiyeli ortaya konuldu.

Zira bazen saldırganlar web sitelerini tamamen hacklemiyorlar ve sadece kullanıcılardan bilgi sızdırmaya yarayan açıklardan faydalanarak site sahiplerinin haberi bile olmadan onların ziyaretçilerinden fayda elde ediyorlar. Bu durum ise web sitesinin güvenli olduğunu düşünen kullanıcıların daha dikkatsiz davranmalarına ve direkt olarak zararlı web sitelerine göre daha büyük tehdit altında olmalarına neden oluyor.

Varolan istatistiklere göre Google 9 Haziran haftasında tam 39.247 hacklenen web sitesi tespit etti ve bu rakam önceki senelere göre daha düşük olsa da hala oldukça büyük bir problem teşkil ediyor. Zira direkt olarka malware barındıran web sitelerinin sayısı 3.891 olarak belirlenmiş ve hacklenen sitelerin onda biri adede sahip.

iOS 7 Beta 2 yayınlandı

YORUMLAR