Google'ın Yeni İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Çalıştıracak

google fuchsia android

Google hem masaüstünde hem de mobil platformlarda çalışmasını planladığı yeni işletim sistemi Fuchsia OS üzerinde çalışmaya devam ederken, yeni işletim sisteminin Android uygulamalarını çalıştıracağı ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere geliştirdiği Android ile bilgisayar odaklı Chrome OS sayesinde uzun süredir hem masaüstünde hem de mobilde işletim sistemi hizmeti veriyordu. Bu iki ayrı platformu birleştirmek adına harekete geçen Google, şimdilik Fuchsia olarak anılan işletim sisteminin geliştirmesine başlamıştı.

Bilgisayar ve telefonların dışında akıllı saatler, otomobiller ve nesnelerin interneti cihazlarında da çalışması muhtemel olan işletim sistemine dair yeni iddia, 9to5Google’dan geldi. İnternet sitesi, yeni işletim sisteminin Android uygulamalarını çalıştıracağı fark edildi.

Bugün itibarıyla Android Open Source Project üzerinde yapılan güncellemeyle eklenen yeni dosyaları inceleyen yazılımcılar, “device/google/fuschsia” bağlantısı altına eklenen bir “README (Beni Oku)” dosyası gördüler. Dosyada, “Bu hedefler Fuchsia için ART dosyalarında kullanılıyordu. Bunlar belirli bir donanımı hedeflemedikleri için normal Android cihazlarından farklıdırlar. Onlar Fuschsia paketlerinde (.far dosyası) kullanılacaklar” ibaresi yer alıyordu.

ART olarak belirtilen dosyanın Android Runtime olduğu ve bu dosya tipinin Android uygulamaları çalıştırmak adına bulunduruldukları dile getirildi. Yeni eklenen dosyada yer alan bilgilerden hareketle, Fuchsia’nın Android uygulamalarını çalıştıracağına kesin gözüyle bakılmaya başlandı.