Google İstemediğiniz Bilgileri Aramalardan Kaldırıyor

Google İstemediğiniz Bilgileri Aramalardan Kaldırıyor

Google, Avrupa'da çıkan yargı kararının ardından kullanıcıların “hafızalardan silinme” hakkını tanımak zorunda kaldı. Hüküm gereğince bir form hazırlayan arama motoru yetkilileri ve hukukçuları, kişilerin istemedikleri bilgileri aramalardan çıkartacak.

Avrupalı internet kullanıcıların mahkemeye başvurarak artık istemedikleri bilgilerin silinmesini belirtmesiyle gündemimize “right to be forgotten” yani “unutulma hakkı” kavramı geldi. Ay başında yüksek mahkemenin insanların gizlilik hakkını çiğneme potansiyeline sahip içeriklerin kaldırıması gerektiğine dair kararın ardından, Google bir form düzenleyerek yasal yardım sayfasına ekledi. Türkçe destek sayfasında da yayınlanan formda mahkemenin “ ...bazı kullanıcıların kendi adlarını içeren sorgulara ait sonuçları, bu sonuçların yetersiz, alakasız veya artık alakalı olmayan ya da aramaların işlenme amacını aştığı durumlarda arama motorlarından kaldırmalarını isteyebileceklerine karar verdiği...” açıklamasına yer verildi.

İsteğinizin hangi ülke yasalarına tabi olduğunuzu girdiğiniz listede Türkiye elbette bulunmuyor, zira karar Avrupa Birliği vatandaşlarını kapsıyor. Kaldırımasını istediğiniz URL'leri girdikten sonra başvurunun geçerliliğini sağlamak adına fotoğraflı kimlik görüntünüzü de ekliyorsunuz. Google bu içeriklerin kaldırılmasına karar verecek yetkide olduğunuza karar verirse gereken süreci başlatıyor.

Kararın alınması sürecinde etkili olan olaylardan biri, Mario Gianni adlı vatandaşın sahibi olduğu “Los Alfaques” adlı kamp alanının adını Google'da aratmasıyla başlıyor. Yıllar önce bir kazanın yaşandığı bölgenin adı aratılınca ceset resimlerinin çıktığını gören Gianni, bunun sadece iş hayatını kötü etkilemekle kalmadığını, ayrıca insanlık dışı bir görüntüyle bölgedekilere psikolojik çöküntü de yarattığını söylemiş. Bölgenin imajını değiştirmek için yıllarca ailesiyle birlikte uğraştıklarını söyleyen Gianni, çıkan karardan sonra rahat edeceklerini belirtmiş.

Bu yönüyle bakınca haklı gördüğümüz kararın, kullanıcıların gereksiz isteklerinin de olacağı ihtimali düşünülürse Google'a gerektiğinden fazla yük olacağını da tahmin etmek zor değil.

Panasonic Bataryaları Geri Çağırdı

Apple Dijital Çağın Evini Tasarlıyor

Watch Dogs için Mobil Hackleme Oyunu Yayınlandı!

YORUMLAR