Google Knowledge Graph Arama Özelliğini Yayına Sokuyor

Google Knowledge Graph Arama Özelliğini Yayına Sokuyor

Google tarafından geçtiğimiz mayıs ayında duyurusu yapılan Knowledge Graph adı verilen servis ile ilgili yenilikler duyuruldu. Şu an için sadece ingilizce dili için kullanımda olan servisin yakın zaman içerisinde tüm dünya üzerinde kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Knowledge Graph adlı arama sistemi ile Google, arama sonuçlarında konumların etkisini daha da arttırmayı planlıyor.

Google aynı zamanda Knowledge Graph ile kullanıcı arayüzünde de değişikliklere gitmiş. Bir arama yaptığınızda sonuç sayfasının üst bölümünde arama sonuçlarıyla ilgili küçük resimlerin yer aldığı bir bölüm bulunmakta. Knowledge Graph'tan sorumlu ürün yönetim direktörü Jack Menzel, arama sonuçlarının kullanıcıların aradıkları kriterlere göre kurgulanabildiğini ve temelde birbiriyle ilgili sonuçları anlayarak, bunları yatay bir liste üzerinde sergileme yeteneğine sahip olduğundan bahsetti.

Google tarafından verilen başka bir bilgiye göre, şu anda web üzerinde yaklaşık 30 trilyon adres bulunuyor ve her gün 20 milyardan fazla adres Google tarafından taranmakta. Knowledge Graph ile kullanıcıların yaptıkları adres veya konum aramaları bundan böyle ilişkili sonuçlar ile kullanıcıların önüne sunulacak. Knowledge Graph'ın sadece anahtar kelimelerin dışında bu kelimeler ile ilgili sonuçlarıda hesaba katarak yaptığı aramalar ve sunduğu ilgili sonuçlar, büyük bir yenilik olarak göze çarpıyor.

YORUMLAR